PH چیست | PH خاک چیست

در این مقاله قصدداریم تا در رابطه با PH چیست | PH خاک چیست توضیح دهیم

اما ابتدا اجازه دهید تا توضیحی درباره PH چیست واینکه چرا باید PH خاک خود را اندازه گیری کنیم بدهیم تا ذهینتی برای شما ایجاد شود آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید یا از خود پرسیده اید که چه چیزی می توانید بر روی رشد گیاهان شما تاثیر بگذارد؟

سعی کنید PH خاک خود را آزمایش کنید ! این پاسخی است که ما به شما می دهیم.پس با ما برای رسیدن به یک محصول برتر همراه باشید.

خاک چیست؟

آب ، هوا و خاک از بزرگترین گروه منابع طبیعی است که انسان برای بقای خود از آنها استفاده می کند.

خاک ماده سستی در سطح زمین است که به گیاهان اجازه رشد می دهد.

بگذارید با یک مثال شروع کنیم ، زمین را به عنوان یک پیاز تصور کنید.ویژگی پیاز لایه ، لایه بودن آن است.اگر زمین را به عنوان یک پیاز با لایه تصور کنید ، خاک فقط لایه بسیار نازک (حدود 200 سانتی متر) پیاز است که تمام گیاهان در این لایه نازک رشد می کنند.

لایه های خاک

خاک زمینی که برروی آن قدم میگذاریم به سه قسمت اصلی تقسیم می شود: معدنی غیر آلی ، آلی و میکروارگانیسم ها خاک در قسمت معدنی خود دارای سنگهایی با مواد معدنی است که با گذشت زمان شکسته شده اند.گیاهان از این مواد معدنی برای رشد خود استفاده می کنند.

زمانی که در مورد خاک صحبت می کنیم ، در اصل تنها به این اجزای معدنی توجه می کنیم در حالی که علاوه بر قسمت معدنی ، خاک حاوی مایعاتی چون آب و گازهایی مانند هوا نیز است.قسمت ارگانیک خاک شامل بقایای شکسته گیاهان ، حیوانات و سایر موجودات زنده است.

میکروارگانیسم ها در خاک زندگی می کنند که امکان دیدن آن ها با چشم های غیر مسلح برای انسانها امکان پذیر نیست . این میکروارگانیسم ها به تجزیه مواد مرده در خاک کمک می کنند.

عوامل اصلی تشکیل دهنده خاک

عوامل اصلی تشکیل دهنده خاک

پنج عامل اصلی وجود دارد که بر نحوه تشکیل خاک اثر می گذارد:

  • آب و هوا
  • موجودات زنده
  • شرایط اقلیمی  منطقه
  • زمان
  • توپوگرافی ( توپوگرافی نقشه‌ای است که برای نمایاندن ویژگی‌های فیزیکی سطح زمین به کار می‌رود. این نقشه‌ها در مقیاس‌های بزرگ

و کوچک می‌باشند و در مطالعات زمین شناسی به دلیل داشتن اطلاعات فواصل افقی یا ارتفاع عمودی به کار می‌روند منبع:ویکی پدیا ) با وجود همه این عوامل ، جای تعجبی نیست که خاک یک منطقه با مناطق دیگر حتی در مناطق نسبتاً کوچک متفاوت باشد.

PH چیست؟

PH چیست ؟ PH ، کمیت و معیاری مهم لگاریتمی است که با کمک آن میتوان میزان اسیدیته و یا بازی بودن مواد را اندازه گیری کرد.

کلمه PH مخفف جمله Potential of Hydrogen که به معنی پتانسیل هیدروژن است و به بررسی میزان غلظت یون هیدروژن در آب اطلاق می شود.

PH ، معیاری برای اندازه گیری اسیدی یا قلیایی بودن مواد است. وقتی PH را آزمایش می کنید در واقع میزان اتم های هیدروژن که بار مثبت دارند را اندازه می گیرید.

در آزمایش PH هرچه میزان غلظت یون های هیدروژن بیشتر باشد ، نمونه اسیدی تر و هراندازه میزان غلظت یون های هیدروژن پایین تر باشد ، نمونه قلیایی یا بازی تر است. این از پاسخ PH چیست

PH چیست؟

مواد اسیدی در مقیاس PH بین PH 0 تا PH 7 قرار می گیرند در مقابل مواد بازی بین PH 7 تا PH 14 در مقیاس PH قرار می گیرند.

این در حالی است که PH 7 کاملاً خنثی است یعنی مواد در این مقیاس نه اسیدی هستند و نه اساسی یا بازی.

مواد اسیدی رایج که اکثر ماهم میشناسیم شامل آب پرتقال ، قهوه سیاه و … است. مواد اساسی رایج هم شامل جوش شیرین و پاک کننده های خانگی هستند. مواد خنثی هم مانند آب خالص که در PH 7 کاملاً خنثی است.

PH خاک چیست و چه کاربردی دارد؟

PH خاک چیست و چه کاربردی دارد؟

PH خاک چیست ؟ PH خاک یا واکنش خاک نشانگر اسیدیته یا قلیایی بودن خاک است که در واحد PH اندازه گیری می شود. PH خاک به عنوان لگاریتم منفی غلظت یون هیدروژن تعریف می شود.

مقیاس PH از 0 تا 14 با PH 7 به عنوان نقطه خنثی پیش می رود. با افزایش مقدار یون های هیدروژن در خاک ، PH خاک کاهش می یابد و در نتیجه اسیدی تر می شود.

از 0PH   تا 7 PHخاک به طور فزاینده ای اسیدی تر و از PH 7 تا 14 خاک به طور فزاینده قلیایی یا اساسی تر می شود.با این توصیف ، بسیاری از گیاهان برای رشد در مقادیر PH خارج از این محدوده سازگار شده اند.تا اینجا با PH خاک چیست آشناشدید.اما حالا

چرا پیدا کردن ph خاک مهم است؟

هر گیاهی که میکاریم در بازه ای خاص از PH بهترین عملکرد خود را نشان میدهد.همه ما میخواهیم محصولی را که میکاریم با کمترین هزینه ، بهترین برداشت را از آن داشته باشیم پس دانستن این مسئله که PH خاک خود را چگونه اندازه گیری کنیم و از آن برای رشد هرچه بیشتر گیاه خود استفاده کنیم امری غیرقابل انکار و ضروری است.

دانستین PH صحیح خاک برای اطمینان از رشد بهینه گیاه و عملکرد محصول

چرا پیدا کردن ph  خاک مهم است؟

ضروری است ، زیرا باعث می شود مواد مغذی آزادانه در دسترس گیاهان قرار گیرند. آزمایش PH خاک در تعیین بهترین محدوده برای گیاهان به ما کمک می کند.

گاهی اوقات خاک برای رشد گیاهان به مکمل هایی مانند کودها و تنظیم کننده های PH خاک نیاز دارد. اندازه گیری PH می تواند به ما کمک کند تا بفهمیم چه نوع کودی و به چه مقدار نیاز داریم.

PH خاک ارتباط مستقیم و مهمی در جهت رشد و نمو گیاه شما دارد.از مهمترین نقش های PH کنترل میزان حلالیت عناصرغذایی در خاک است.

PHمناسب برای در دسترس بودن مواد مغذی گیاهان و حفظ سطح مناسب برای گیاهان شما در رسیدن به پتانسیل و عملکرد کامل آنها بسیار حیاتی است.

PH خاک یک عامل کلیدی است که سطح بسیاری از فرایندهای شیمیایی موجود در خاک را  به طور خاص کنترل می کند .

در دسترس بودن مواد مغذی خاک ، فعالیتهای میکروبی خاک و رشد و نمو محصول را کنترل می کند. PH خاک می تواند بر عملکرد محصول ، رهاسازی مواد مغذی خاک و فعالیت میکروبی خاک تا حد زیادی تأثیر بگذارد.

در مقاله تحت عنوان آموزش اندازه گیری ph خاک در خانه در رابطه با اندازه گیری ph توضیحاتی داده شده است.

عوامل تاثیر گذار بر PH خاک چیست؟

عوامل تاثیر گذار در ph خاک چیست

خوب تا این مرحله در رابطه با PH خاک چیست توضیح دادیم اما الان در مورد عوامل تاثیر گذار صحبت میکنیم موارد بسیار زیادی بر PH خاک اثر می گذارند.

از مهمترین عوامل تاثیر گذار می توان به آب و هوا ، سایر گیاهان موجود در منطقه ، PH آبی که با آن گیاهان خود را  آبیاری می کنید ، نوع خاک ، نوع کود مورد استفاده و در دسترس بودن مواد مغذی اشاره کرد.

تاثیر آب و هوا بر PH خاک

دما ، بارش ، نور خورشید و تغییرات جوی فصلی همگی در PH خاک تأثیر می گذارد. به عنوان مثال بارندگی زیاد ، مواد مغذی ضروری همانند کربنات های کلسیم که از مواد اساسی در خاک هستند را  شسته و باعث اسیدی تر شدن خاک می شود.

همچنین آب بعد از تماس با مواد پوسیده موجود در خاک مانند برگ گیاهان سبب افت PH  می شود زیرا پوسیده شدن مواد موجود در خاک باعث انتشار دی اکسید کربن شده و هنگامی که دی اکسید کربن با آب مخلوط شود ، سبب  تشکیل اسید در خاک می شود.

از موارد تاثیر گذار دیگر می توان به آب و هوای خشک یا مناطقی که درگیر خشکسالی هستند اشاره کرد ، در آب و هوای خشک ، PH خاک به سمت قلیایی بودن پیش می رود.

زیرا آب زیادی در خاک حرکت نمی کند در اینصورت مواد معدنی و نمک غلیظ شده و PH را افزایش می دهد.

تاثیر گیاهان دیگر بر PH خاک

گیاهان بومی محلی می توانند PH اولیه خاک شما را تعیین کنند. خاک زیر چمن معمولاً اسید کمتری دارد. ، در حالی که خاکهایی که در زیر درختان تشکیل می شوند اسیدی تر هستند.

این امر به دلیل وجود مواد با پوسیدگی بیشتر (برگ) در نزدیکی درختان است. پس به این نکته توجه کنید که همان محصول شما در حال رشد می تواند حتی PH خاک شما را تغییر دهد.

تاثیر آبیاری در تعیین PH خاک

آبی که برای آبیاری محصولات زراعی خود استفاده می کنید نیز توانایی تغییر PH خاک شما را دارد. اگر آبی که برای آبیاری استفاده می کنید اسیدی تریا بازی ترازخاک آبیاری باشد در اینصورت PH خاک شما تغییر می یابد.

نوع خاک در تعیین PH خاک

قبل از اینکه درباره نوع خاک و تاثیر آن در PH خاک صحبت کنیم ابتدا به این سوال پاسخ دهید آیا خاک منطقه شما از گرانیت ، سنگ آهک یا سنگ رس تشکیل شده است؟

در پاسخ باید گفت که این مواد والدین هستند که مشخص می کنند تا خاک شما اسیدی تر یا بازی تر است.

مناطقی که دارای شیل (نوعی سنگ رسوبی آواری است که از ترکیب کانی رس و دیگر کانی‌ها و ذرات در اندازه لای، به‌ویژه کوارتز و کلسیت تشکیل شده است.منبع ویکی پدیا)زیاد هستند اسیدی تر بوده در حالی که مناطق سرشار از سنگ آهک قلیایی تر هستند.

همچنین بافت خاک شما تعیین می کند که تنظیم PH خاک چقدر آسان یا چقدر دشوار است. این به عنوان ظرفیت بافر خاک شناخته می شود.

خاکهای شنی از ظرفیت بافر کمتری برخوردار هستند در حالی که خاکهایی با خاک رس بیشتر دارای ظرفیت بافر بالاتری هستند. تغییر PH خاک های دارای ظرفیت بافر بالاتر سخت تر است.

تاثیر کود در PH خاک

برای به دست آوردن بهترین عملکرد محصول ، کوددهی خاک بسیار مهم است. از آنجا که PH بر میزان تأثیر مواد مغذی موجود در گیاهان اثر می گذارد ، بررسی PH خاک قبل و بعد از افزودن هر نوع کود مهم است.

با دانستن PH خود می توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار و چه نوع کودی موردنیاز است. کودهای نیتروژن مصنوعی بیشترین PH را در خاک کاهش می دهند. کودهای آلی به دلیل تماس با آب و به دلیل داشتن اسیدهای آلی محلول در بدن ، خاک را اسیدی می کنند.

دسترسی مواد مغذی و تاثیر آن بر PH خاک

اگر PH خاک خیلی کم یا خیلی زیاد باشد ، گیاهان نمی توانند مواد مغذی را جذب کنند. هنگامی که PH خاک خاموش است ، مواد مغذی مانند کلسیم و فسفر با سایر مواد موجود در خاک متصل می شوند.

وقتی مواد مغذی به هم وصل شوند ، گیاهان قادر نخواهند بود آنچه را که برای رشد لازم دارند ، مصرف کنند.

بیشتر مواد مغذی در صورت وجود کمی خاک اسیدی در دسترس هستند ، اما گیاهان مختلف بسته به نیاز غذایی خاص در رنج های مختلف PH رشد می کنند.

اگر PH خیلی کم باشد ، باعث مسمومیت گیاهان شما با آلومینیوم می شود. وقتی این اتفاق بیفتد ، برای عنصر آلومینیوم مرزی باقی نمی ماند و گیاهان آن را در مقادیر سمی مصرف می کنند.

اگر PH خیلی زیاد باشد ، سبب محدود شدن مواد مغذی مانند آهن می شود. گیاهان بدون جذب کافی آهن کلروفیل خود را از دست می دهند و شروع به زرد شدن می کنند ، این نشان می دهد که گیاهان دیگر قادر به تولید غذا برای خود نیستند. مسمومیت با مولیبدن همچنین می تواند در خاکهایی با PH قلیایی اتفاق بیفتد و در نتیجه محصولات زراعی از بین بروند.

دامنه مطلوب pH برای رشد بهینه گیاه

دامنه مطلوب pH برای رشد بهینه گیاه بسته به نوع گیاه شما متفاوت و مختلف است.در اکثر محصولات و گیاهان زراعی ، ph  در حدود 6.0 تا 7.0  گیاه بهتر رشد می کنند.

گیاهانی که در خاک های اسیدی تر رشد می کنند شامل درختان سیب (pH 5 – pH 6.5) ، سیب زمینی(pH 4.5 – pH 6) و ارکیده (pH 4.5 – pH 5.5) و گیاهانی که عاشق خاک قلیایی اند شامل درختان اقاقیا و گردو هستند (pH 6 – pH 8) برای فهمیدن بهترین pH برای نیازهای گیاه خود ، کمی در مورد نوع گیاهانی که می خواهید پرورش دهید تحقیق کنید.

خاک طبیعی معمولاً بین pH 4 و pH 8 است. اگر PH خاک شما با دامنه بهینه گیاهان مطابقت نداشته باشد ، باید خاک خود را درمان کنید.

چگونه خاک خود را درمان کنیم

چگونه خاک خود را درمان کنیم

اگر خاک شما خیلی اسیدی است بهترین گزینه های برای درمان آهک ، کربنات کلسیم و پوسته تخم مرغ است. اگر خاک خیلی اساسی باشد ، می توان گچ ، سولفات آهن ، اسید سولفوریک یا کلرید کلسیم به خاک اضافه کرد.

همچنین می توانید در صورت بالا بودن PH در خاک با آبیاری مکرر به پایین آمدن pH کمک کنید. با این حال ، اگر خاک بیمار شما در یک منطقه  خاص کاشته شده است ، مراقب باشید که گیاهان را بیش از حد آب ندهید.

این می تواند باعث ایجاد بیماری های گوناگون شود و مواد مغذی درون خاک را رقیق کرده یا از بین بروند. {هزینه درمان و اندازه فضای کاشت نیز عاملی مهم در جهت درمان خاک است.

به عنوان مثال درمان یک باغچه کوچک خانگی با پوسته تخم مرغ بسیار کار آمدتر و مقرون به صرفه تر از انجام همین کار در زمینی با مساحت بیشتر است.

امید واریم مقاله PH چیست ؟ PH خاک چیست ؟ مفید واقع شده باشد.

  • مهدی نیکزاد
  • آذر ۸, ۱۳۹۸
  • 290 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه