عضویت در اینستاگرام هیواد مارکت. هر روز مطالب جدید آموزشی...

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با PH چیست و PH خاک چیست توضیح دهیم اما ابتدا اجازه دهید تا توضیحی درباره PH چیست و اینکه چرا باید PH خاک خود را اندازه گیری کنیم بدهیم تا ذهینتی برای شما ایجاد شود. آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید یا از خود پرسیده اید که چه چیزی می توانید بر روی رشد گیاهان شما تاثیر بگذارد؟

سعی کنید PH خاک خود را آزمایش کنید! این پاسخی است که ما به شما می دهیم. پس با ما برای رسیدن به یک محصول برتر همراه باشید.

خاک چیست؟

آب ، هوا و خاک از بزرگترین گروه منابع طبیعی است که انسان برای بقای خود از آنها استفاده می کند. خاک ماده سستی در سطح زمین است که به گیاهان اجازه رشد می دهد.

بگذارید با یک مثال ساده شروع کنیم ، زمین را به عنوان یک پیاز تصور کنید. ویژگی پیاز لایه ، لایه بودن آن است. اگر زمین را به عنوان یک پیاز با لایه تصور کنید ، خاک فقط لایه بسیار نازک ( حدود 200 سانتی متر ) پیاز است که تمام گیاهان در این لایه نازک رشد می کنند.

PH خاک چیست

خاک زمینی که برروی آن قدم میگذاریم به سه قسمت اصلی تقسیم می شود: معدنی غیر آلی ، آلی و میکروارگانیسم ها. خاک در قسمت معدنی خود دارای سنگهایی با مواد معدنی است که با گذشت زمان شکسته شده اند. گیاهان از این مواد معدنی برای رشد خود استفاده می کنند.

زمانی که در مورد خاک صحبت می کنیم ، در اصل تنها به این اجزای معدنی توجه می کنیم در حالی که علاوه بر قسمت معدنی ، خاک حاوی مایعاتی چون آب و گازهایی مانند هوا نیز است. قسمت ارگانیک خاک شامل بقایای شکسته گیاهان ، حیوانات و سایر موجودات زنده است.

میکروارگانیسم ها در خاک زندگی می کنند که امکان دیدن آن ها با چشم های غیر مسلح برای انسان امکان پذیر نیست. این میکروارگانیسم ها به تجزیه مواد مرده در خاک کمک می کنند.

عوامل اصلی تشکیل دهنده خاک

پنج عامل اصلی وجود دارد که بر نحوه تشکیل خاک تاثیر می گذارد:

  • آب و هوا
  • موجودات زنده
  • شرایط اقلیمی منطقه

  • زمان
  • توپوگرافی ( توپوگرافی نقشه‌ای است که برای نمایش ویژگی‌های فیزیکی سطح زمین به کار می‌رود. این نقشه ‌ها در مقیاس ‌های بزرگ و کوچک می‌باشند و در مطالعات زمین شناسی به دلیل داشتن اطلاعات فواصل افقی یا ارتفاع عمودی به کار می‌روند منبع:ویکی پدیا )

با وجود همه این عوامل ، جای تعجبی نیست که خاک یک منطقه با مناطق دیگر حتی در مناطق نسبتاً کوچک متفاوت باشد.

PH چیست؟

PH چیست ؟ PH ، کمیت و معیار مهم لگاریتمی است که با کمک آن میتوان میزان اسیدیته و یا بازی بودن مواد را اندازه گیری کرد. کلمه PH مخفف جمله Potential of Hydrogen که به معنی پتانسیل هیدروژن است و به بررسی میزان غلظت یون هیدروژن در آب اطلاق می شود.

PH ، معیاری برای اندازه گیری اسیدی یا قلیایی بودن مواد است. وقتی PH را آزمایش می کنید در واقع میزان اتم های هیدروژن که بار مثبت دارند را اندازه می گیرید. در آزمایش PH هرچه میزان غلظت یون های هیدروژن بیشتر باشد ، نمونه اسیدی تر و هراندازه میزان غلظت یون های هیدروژن پایین تر باشد ، نمونه قلیایی یا بازی تر است. حال پاسخ سوال PH چیست را دادیم.

ph

مواد اسیدی در مقیاس PH بین PH 0 تا PH 7 قرار می گیرند در مقابل مواد بازی بین PH 7 تا PH 14 در مقیاس PH قرار می گیرند. این در حالی است که PH 7 کاملاً خنثی است یعنی مواد در این مقیاس نه اسیدی هستند و نه اساسی یا بازی.

مواد اسیدی رایج که اکثر ماهم میشناسیم شامل آب پرتقال ، قهوه سیاه و … است. مواد قلیایی رایج هم شامل جوش شیرین و پاک کننده های خانگی هستند. مواد خنثی هم مانند آب خالص که در PH 7 کاملاً خنثی است.

PH خاک چیست و چه کاربردی دارد؟

PH خاک چیست ؟ PH خاک اندازه گیری قلیائیت یا اسیدیته خاک است. pH خاک در مقیاس 0-14 و 7 به عنوان علامت خنثی اندازه گیری می شود. محدوده ایده آل برای اکثر گیاهان بین 6 تا 7 است.

از 0 PH تا 7 PH خاک به طور فزاینده ای اسیدی تر و از PH 7 تا 14 خاک به طور فزاینده ای قلیایی می شود. با این توصیف ، اکثر گیاهان PH تا حدی خنثی از 6.2 تا 7.0 را ترجیح می دهند.

با این وجود گیاهان زیادی وجود دارند که نیازهای آنها به pH خاص تر است ، مانند زغال اخته و آزالیا که خاک بسیار اسیدی را دوست دارند و یاس بنفش و کلماتیس که خاک قلیایی تری را ترجیح می دهند. حتی گل هایی مانند هورتانسیا وجود دارد که بسته به pH خاک رنگ گل آنها تغییر می کند.

به طور کلی ، اگر گیاهان شما در حال رشد سالم هستند ، بدون هیچ نشانه ای از مشکلات ، PH خاک شما احتمالاً در یک محدوده قابل قبول است. اما اگر گیاهان شما دچار تنش ، تغییر رنگ یا رشد شدید نیستند ، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید آزمایش pH است. تا اینجا با PH خاک چیست آشنا شدید.

pH خاک برای باغبان چه معنایی دارد؟ چرا پیدا کردن ph خاک مهم است؟

از نظر فنی ، pH اندازه گیری غلظت یون هیدروژن ( هیدروژن بالقوه ) در یک ماده است. برای نیازهای باغبانی کافی است بدانید خاک شما قلیایی است یا اسیدی ، زیرا برخی از مواد مغذی توسط گیاهان تنها زمانی در دسترس است که pH خاک در یک حد قابل قبول قرار گیرد و هیچ مقدار کودی نمی تواند سلامتی آنها را بهبود بخشد تا به PH تنظیم شده برسد.

هر گیاهی که میکاریم در بازه ای خاص از PH بهترین عملکرد خود را نشان میدهد. همه ما میخواهیم محصولی را که میکاریم با کمترین هزینه ، بهترین برداشت را از آن داشته باشیم پس دانستن این مسئله که PH خاک خود را چگونه اندازه گیری کنیم و از آن برای رشد هرچه بیشتر گیاه خود استفاده کنیم امری غیرقابل انکار و ضروری است.

دانستین PH صحیح خاک برای اطمینان از رشد بهینه گیاه و عملکرد محصول ضروری است ، زیرا باعث می شود مواد مغذی آزادانه در دسترس گیاهان قرار گیرند. آزمایش PH خاک در تعیین بهترین محدوده برای گیاهان به ما کمک می کند.


بیشتر بخوانید: اندازه گیری ph خاک در خانه

گاهی اوقات خاک برای رشد گیاهان به مکمل هایی مانند کود ها و تنظیم کننده های PH خاک نیاز دارد. اندازه گیری PH می تواند به ما کمک کند تا بفهمیم چه نوع کودی و به چه مقدار نیاز داریم.

PH خاک ارتباط مستقیم و مهمی در جهت رشد و نمو گیاه شما دارد. از مهمترین نقش های PH کنترل میزان حلالیت عناصر غذایی در خاک است. PH مناسب برای در دسترس بودن مواد مغذی و حفظ سطح مناسب برای گیاهان شما در رسیدن به پتانسیل و عملکرد کامل آنها بسیار حیاتی است.

PH خاک یک عامل کلیدی است که سطح بسیاری از فرایند های شیمیایی موجود در خاک را به طور خاص کنترل می کند. در دسترس بودن مواد مغذی ، فعالیتهای میکروبی خاک و رشد و نمو محصول را کنترل می کند. PH خاک می تواند بر عملکرد محصول ، رهاسازی مواد مغذی خاک و فعالیت میکروبی خاک تا حد زیادی تأثیر بگذارد.

عوامل تاثیر گذار بر PH خاک چیست؟

تا این مرحله در رابطه با PH خاک چیست توضیح دادیم اما میخواهیم در مورد عوامل تاثیر گذار صحبت کنیم.

موارد بسیار زیادی بر PH خاک اثر می گذارند. از مهمترین عوامل تاثیر گذار می توان به آب و هوا ، سایر گیاهان موجود در منطقه ، PH آبی که با آن گیاهان خود را  آبیاری می کنیم ، نوع خاک ، نوع کود مورد استفاده و در دسترس بودن مواد مغذی اشاره کرد.

عوامل تاثیر گذار بر PH خاک

تاثیر آب و هوا بر PH خاک

دما ، باران ، نور خورشید و تغییرات جوی فصلی همگی در PH خاک اثر می گذارند. به عنوان مثال بارندگی زیاد ، مواد مغذی ضروری همانند کربنات های کلسیم که از مواد اساسی در خاک هستند را شسته و باعث اسیدی تر شدن خاک می شود.

همچنین آب بعد از تماس با مواد پوسیده موجود در خاک مانند برگ گیاهان سبب افت PH می شود ، زیرا پوسیده شدن مواد موجود در خاک باعث انتشار دی اکسید کربن شده و هنگامی که دی اکسید کربن با آب مخلوط شود سبب تشکیل اسید در خاک می شود.

از موارد تاثیر گذار دیگر می توان به آب و هوای خشک یا مناطقی که درگیر خشکسالی هستند اشاره کرد. در آب و هوای خشک ، PH خاک به سمت قلیایی بودن پیش می رود. زیرا آب زیادی در خاک حرکت نمی کند در این صورت مواد معدنی و نمک غلیظ شده و PH را افزایش می دهد.

تاثیر گیاهان دیگر

گیاهان بومی می توانند PH اولیه خاک شما را تعیین کنند. خاک زیر چمن معمولاً اسید کمتری دارد ، در حالی که خاکهایی که در زیر درختان تشکیل می شوند اسیدی تر هستند. این امر به دلیل وجود مواد با پوسیدگی بیشتر ( برگ ) در نزدیکی درختان است. پس به این نکته توجه کنید که حتی همان محصول در حال رشد شما می تواند PH خاک شما را تغییر دهد.

تاثیر آبیاری

آبی که برای آبیاری محصولات زراعی خود استفاده می کنید نیز توانایی تغییر PH خاک را دارد. اگر از آبی که برای آبیاری استفاده می کنید اسیدی تر یا بازی تر از خاک باشد در اینصورت PH خاک شما تغییر می کند.

نوع خاک

قبل از اینکه درباره نوع خاک و تاثیر آن در PH خاک صحبت کنیم ابتدا به این سوال پاسخ دهید آیا خاک منطقه شما از گرانیت ، سنگ آهک یا سنگ رس تشکیل شده است؟

در پاسخ باید گفت این مواد والدین هستند که مشخص می کنند تا خاک شما اسیدی تر یا بازی تر باشد.

مناطقی که دارای شیل ( نوعی سنگ رسوبی آواری است که از ترکیب کانی رس و دیگر کانی ‌ها و ذرات در اندازه لای ، به‌ویژه کوارتز و کلسیت تشکیل شده است. منبع ویکی پدیا ) زیاد هستند اسیدی تر بوده در حالی که مناطق سرشار از سنگ آهک قلیایی تر هستند.

همچنین بافت خاک شما تعیین می کند که تنظیم PH خاک چقدر آسان یا چقدر دشوار است. این مسئله به عنوان ظرفیت بافر خاک شناخته می شود. خاکهای شنی از ظرفیت بافر کمتری برخوردار هستند در حالی که خاکهایی با ترکیباتی چون خاک رس بیشتر ، دارای ظرفیت بافر بالاتری هستند. تغییر PH خاک های دارای ظرفیت بافر بالاتر سخت تر است.

تاثیر کود در PH خاک

برای به دست آوردن بهترین عملکرد محصول ، کود دهی خاک بسیار مهم است. از آنجا که PH بر میزان تأثیر مواد مغذی موجود در گیاهان اثر می گذارد ، بررسی PH خاک قبل و بعد از افزودن هر نوع کود مهم است.

با دانستن PH می توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار و چه نوع کودی مورد نیاز است. کودهای نیتروژن مصنوعی ، PH بیشتری را در خاک کاهش می دهند. کود های آلی به دلیل تماس با آب و داشتن اسید های آلی محلول ، خاک را اسیدی می کنند.

دسترسی مواد مغذی و تاثیر آن بر PH خاک

اگر PH خاک خیلی کم یا خیلی زیاد باشد ، گیاهان نمی توانند مواد مغذی را جذب کنند. هنگامی که PH خاک خاموش است ، مواد مغذی مانند کلسیم و فسفر با سایر مواد موجود در خاک متصل می شوند.

وقتی مواد مغذی به هم وصل شوند ، گیاهان قادر نخواهند بود آنچه را که برای رشد لازم دارند ، مصرف کنند. بیشتر مواد مغذی در صورت وجود کمی خاک اسیدی در دسترس هستند ، اما گیاهان مختلف بسته به نیاز غذایی خاص در بازه های مختلف PH رشد می کنند.

اگر PH خیلی کم باشد ، باعث مسمومیت گیاهان با آلومینیوم می شود. وقتی این اتفاق بیافتد ، برای عنصر آلومینیوم مرزی باقی نمی ماند و گیاهان آن را در مقادیر سمی مصرف می کنند.

اگر PH خیلی زیاد باشد ، سبب محدود شدن مواد مغذی مانند آهن می شود. گیاهان بدون جذب کافی آهن ، کلروفیل خود را از دست می دهند و شروع به زرد شدن می کنند. این مسئله نشان می دهد که گیاهان دیگر قادر به تولید غذا برای خود نیستند.

همچنین مسمومیت با مولیبدن می تواند در خاکهایی با PH قلیایی اتفاق بیفتد و در نتیجه محصولات زراعی از بین می روند.

چگونه بدانیم PH خاک ما چیست؟

در مورد آزمایش pH خاک ، شما چند گزینه دارید. در مراکز باغبانی کیت های آزمایشی زیادی وجود دارد که خودتان می توانید آن ها را خریداری کرده و آزمایش را انجام دهید. بیشتر آنها خوب کار می کنند.

حداقل به شما نشان خواهند داد که خاک شما در کدام مقیاس قرار دارد و ممکن است تمام نیاز شما برای انجام تغییرات را برآورده کند.

برای اندازه گیری دقیق تر ، می توانید یک نمونه خاک را به یک آزمایشگاه ارسال کنید. این آزمایشگاه ها هزینه کمی را دریافت می کنند ، اما شما اطلاعات دقیق تری از خاک خود خواهید داشت.

دامنه مطلوب pH برای رشد بهینه گیاه

دامنه مطلوب pH برای رشد بهینه گیاه بسته به نوع گیاه شما متفاوت و مختلف است. در بیشتر محصولات و گیاهان زراعی ، ph در حدود 6.0 تا 7.0 ، گیاه بهتر رشد می کند.

گیاهانی که در خاک های اسیدی تر رشد می کنند شامل:

درختان سیب (pH 5 – pH 6.5) ، سیب زمینی (pH 4.5 – pH 6) و ارکیده (pH 4.5 – pH 5.5)

گیاهانی که عاشق خاک قلیایی اند شامل:

درختان اقاقیا و گردو هستند (pH 6 – pH 8)

برای فهمیدن بهترین pH برای رفع نیازهای گیاه خود ، کمی در مورد نوع گیاهانی که می خواهید پرورش دهید تحقیق کنید.

خاک طبیعی معمولاً بین pH 4 و pH 8 است. اگر PH خاک شما با دامنه بهینه گیاهان مطابقت نداشته باشد ، باید خاک خود را درمان کنید.

چگونه PH خاک خود را اصلاح و خاک را درمان کنیم

برای تغییر PH خاک ، اغلب ماه ها زمان لازم است و یک روند مداوم است. در صورت رها کردن ، خاک در نهایت به PH طبیعی خود باز خواهد گشت. با این حال ، لازم نیست همه قسمت های خاک خود را تنظیم کنید ، مگر اینکه بسیار اسیدی یا قلیایی باشد.

شما می توانید فقط مناطقی را که در آن گیاهانی پرورش می دهید که به pH متفاوت نیاز دارند تنظیم کنید.

اصولاً PH خاک اسیدی با افزودن آهک افزایش می یابد. اگر خاک شما خیلی اسیدی است بهترین گزینه ها برای درمان آهک ، کربنات کلسیم و پوسته تخم مرغ است.

pH خاک قلیایی با افزودن شکلی از گوگرد کاهش می یابد. اگر خاک خیلی اساسی باشد ، می توان گچ ، سولفات آهن ، اسید سولفوریک یا کلرید کلسیم به خاک اضافه کرد.

مقدار اضافه کردن به PH خاک فعلی به بافت خاک ( خاک رس ، شن ، هوموس ) و آنچه که در حال رشد خواهد بود بستگی دارد.

همچنین می توانید در صورت بالا بودن PH در خاک با آبیاری مکرر به پایین آمدن pH کمک کنید. با این حال ، اگر خاک بیمار در یک منطقه خاص قرار دارد ، مراقب باشید که گیاهان را بیش از حد آبیاری نکنید.

آبیاری بیش از اندازه می تواند باعث ایجاد بیماری های گوناگون شود و مواد مغذی درون خاک را رقیق کرده یا از بین ببرد. ( هزینه درمان و اندازه فضای کاشت نیز عاملی مهم در جهت درمان خاک است. به عنوان مثال درمان یک باغچه کوچک خانگی با پوسته تخم مرغ بسیار کار آمدتر و مقرون به صرفه تر از انجام همین کار در زمینی با مساحت بیشتر است. )

بسته آزمایش خاک یا گزارشی که از آزمایشگاه دریافت می کنید باید به شما بگوید که چه کاری باید انجام دهید.

هنگامی که pH خاک خود را در محدوده قابل قبولی قرار دادید ، باید آهک یا گوگرد را مجدداً به سطح خاک بمالید تا در آنجا نگهداری شود. این کار بهتر است در فصل پاییز انجام شود ، به طوری که اصلاح های انجام داده شده وقت دارند تا به آرامی وارد خاک شوند ، بدون اینکه به ریشه گیاه آسیب برساند.

همچنین بهتر است هر 3 سال یک بار خاک خود را دوباره آزمایش کنید تا ببینید آیا لازم است تغییراتی انجام شود. البته حرف آخر را گیاهان شما خواهند زد. اگر آنها به خوبی پیش می روند ، بحث در مورد تغییرات دشوار است.

امید واریم مقاله PH چیست ؟ PH خاک چیست ؟ مفید واقع شده باشد. بروزرسانی در تاریخ


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند