عضویت در اینستاگرام هیواد مارکت. هر روز مطالب جدید آموزشی...

گل کاملیا ، گیاهی آپارتمانی و درخچه ای همیشه سبز و با ارزش است که منظره اطراف شما را روشن می کند.این گیاه دارای ظاهری زیبا با گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز و ارغوانی است، البته رنگ زرد نیز در این گل وجود دارد که این رنگ در منطقه بومی این گیاه یعنی چین و ویتنام دیده می شود و در اواخر فصل تابستان و پائیز ظاهر می‌شوند. پس با ما با مقاله پرورش گل کاملیا و نگهداری از گل کاملیا همراه باشید.

دوگونه شایع این گل یعنی C. Japonica که در زمستان و اوایل بهار و C. sasanqua در فصل پاییز و اوایل زمستان شکوفا می شوند. گونه C. sasanqua نسبت به دیگر گونه ها از مقاوت و سختی بیشتری در مقابل خشکی و بیماری برخوردار است.البته گفتنی است که از هردو گونه در تهیه نوشیدنی از آنان استفاده می شود. همچنین از این گیاه میتوان به عنوان پرچین بهره برد.

لغت شناسی:

 • نام فارسی: کاملیا
 • رویشگاه اصلی: کره، ژاپن، چین، تایوان
 • نام انگلیسی:tea plant- rose of winter
 • نام علمی:camellia japonica
 • خانواده: THEACEAE چای
 • نامهای دیگر:japonicas

رنگ و ریخت شناسی:

گل کاملیا می تواند از 1.80 تا 4.5 متر قد و 1.5 تا 2.1 متر عرض داشته باشد ، اما انواع مختلفی از آن به اندازه 60 سانتی متر قد و به بزرگی 6متر وجود دارد. رنگ و شکل گل بسته به نوع آن متفاوت است. رنگها شامل سفید ، صورتی ، قرمز ، زرد و … است. شکوفه ها می توانند یک یا دو برابر باشند و برخی از آنها به قطر 12سانتی متر برسد.

اگرچه رشد این گیاه آهسته است ، اما در نهایت این درختچه ها می توانند به درختان کوچک تبدیل شوند که برخی از آنها دارای شکل هرمی هستند.

چه موقع ، کجا و چگونه گل کاملیا را کاشت کنیم

مناسب ترین زمان برای کشت و پرورش گل کاملیا ، فصل بهار و بهترین روش کاشت از طریق قلمه زدن است. آب و هوای معتدل و مرطوب و نزدیک به پنجره نیز از بهترین مکان‌ها برای کاشت کاملیاست.

گل کاملیا را از گلدان جدا کنید و خاک گلدان را آشکار کنید که سیستم ریشه را آشکار می کند. سپس اقدام به حفر چاله هایی با سه برابر قطر گلدان کرده و بعد گل را کاشت نمایید. هر گونه ریشه و گیاه ناخوشایند را هرس کنید ، آب و خاک را به سوراخ اضافه کنید. در سال اول کاملیاها را به خوبی سیراب کنید.

نکاتی در رشد گل کاملیا

گل کاملیا درختچه ای زینتی و همیشه سبز است که به خانواده Theacea تعلق دارد و با نام علمی Camellia japonica شناخته می شود. پرورش گل کاملیا و نگهداری از گل کاملیا به  منطقه آسیای شرقی محدود می گردد.

گل کاملیا از لحاظ شکل ظاهری شبیه به گل رز می باشد. البته پرورش گل کاملیا دررنگ و اندازه های گوناگون امکان پذیر است. این گل ها به شکل زوجی یا به شکل فرد در قسمت انتهایی شاخه ها ظاهر می شوند.

نگهداری از گل کاملیاکاملیا باید به بهترین شکل و در قسمتی از محوطه کشت شود که خورشید یا جایی با سایه بعد از ظهر باشد این به ویژه در مورد گیاهان جوان صدق می کند. با افزایش سن ، گل کاملیا تحمل بیشتری در برابر آفتاب دارد. برگهای آن باعث می شود که ریشه ها همواره خنک بمانند. خاک محل کشت گل کاملیا باید غنی ، مرطوب و به خوبی زهکشی شده باشد.

گیاه کاملیا را بکارید تا آب از تنه خارج شود. کاملیاها در خاک کمی اسیدی با pH بین 6 تا 6.5 رشد می کنند. چند سال اول گیاهان را به خوبی سیراب کنید. در سال 3 کاملیا باید به اندازه کافی رشد کره باشد که نیازی به آب اضافی نداشته باشد ، مگر اینکه خاک آن خیلی خشک باشد. کاملیاها ریشه های کم عمقی دارند که می توانند خشک شوند. مالچ به حفظ رطوبت خاک کمک می کند.


بیشتر بخوانید: اندازه گیری ph خاک در خانه

نیازهای گل کاملیا :

آبیاری:

مانند سایر گیاهان به آب کافی نیاز دارد و خشکی را تحمل نمی‌کند بخصوص اگر در برخی مواقع روز نور مستقیم آفتاب به آن تابیده شود، باید آبیاری آن را با دقت بیشتری انجام داد. در بهار و پاییز هفته ای دوبار و در تابستان هفته ای یکبار گل کاملیا را آبیاری می کنیم. تا جایی که ممکن است  از آب بدون املاح خصوصا بدون کلسیم برای این گیاه استفاده کنید.

آب شهری را غالبا می‌توان برای یک یا دو ماه  استفاده کرد ولی ادامه مصرف آن به دلیل گچی کردن بستر کشت شده  می‌تواند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کند مثل زرد شدن برگها، باز نشدن گلها و همچنین ریزش غنچه های گل. اگر این گیاه در اواخر تابستان یعنی زمانی که غنچه های گل در حال شکل گیری هستند خوب آبیاری نشود و خشکی بکشد منجر به کاهش شدید گلدهی این گیاه در سال آینده خواهد شد.


بیشتر بدانید: PH خاک چیست

البته اگر بستر کاشت خیس و غرقابی شود به ریشه ها آسیب خواهد رسید و باعث  زرد شدن و ریزش برگها و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. برای آنکه متوجه شوید زمان آبیاری گلدان فرا رسیده است یا خیر وضعیت سطح بستر گلدان را بررسی کنید. سطح بستر را با دست کنار بزنید اگر زیر آن تا حدودی خشک شده باشد گلدان را آب دهید اما اگر هنوز رطوبت را داشت آبیاری را به تعویق بیندازید. باید توجه کرد که آبیاری نامناسب این گیاه یکی از دلایل ریزش گلها است.

نور:

گل کاملیا ژاپنی به مکانی روشن نیاز دارد اما اینکه به چه اندازه از نور مستقیم آفتاب بهره‌مند شود بستگی به اندازه رطوبت هوا و بستر کشت شده دارد.همچنین ارقام با گلهای قرمز نور آفتاب را بیش از ارقام با گلهای صورتی و سفید تحمل می‌کنند. کاملیا در محیطی که هوا از میزان رطوبت مناسب برخوردار باشد در مقایسه با محیطی که هوا خشک و گرم باشد نور مستقیم آفتاب را بهتر تحمل می‌کند.

 

اما تابش نور بطور مستقیم به همراه خشکی هوا منجر به ایجاد لکه های قهوه‌ای و سوخته بر روی برگها و گلها خواهد شد. بنابراین هر چه هوا گرمتر و خشک تر باشد باید این گیاه را از تابش مستقیم نور آفتاب حفظ کرد و همچنین در آبیاری آن دقت بیشتری به خرج داد. البته مکان کم نور هم باعث افزایش فاصله بین برگها و گلدهی ضعیف و یا عدم گلدهی می‌شود.

دما:

دمای مورد نیاز این گل با توجه نوع رقم این گیاه متفاوت است. کاملیا دما را از نزدیک صفر تا حدود ۳۰ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند اما دمایی که در آن می‌تواند به رشد خود ادامه دهد حداقل 13 و حداکثر 21 درجه سانتیگراد است.شرایط گرمایی نامناسب محیط در زمان غنچه دهی گل کاملیا از دلایل ریزش غنچه های گل است.اگرچه دمای 15تا18 درجه برای شکل گیری غنچه های این گیاه مناسب است اما بعد از اینکه غنچه ها شکل گرفتند دما را اندکی پایین تر بیاوریم به افزایش عمر گلها کمک خواهد کرد.

رطوبت:

غبارپاشی هفته ای یکبار با آب ولرم و سبک مناسب است، موقعی که گیاه در گل است غبار پاشی را انجام ندهید.

خاک:

خاک مناسب برای پرورش گل کاملیا و نگهداری گل کاملیا خاکی حاصلخیز، اسیدی و غنی است. اگر خاک گل کاملیا از نوع قلیایی باشد، می تواند به دلیل وجود کلسیم سبب زردی برگ ها وآسیب به آن ها شود. یکی از ترکیب های مناسب و تائیدشده  برای کاشت گل کاملیا، خاکی است که دارای 50درصد پیت موس، ۸۰ درصد پوست کاج(پوسیده شده)، ۵۰ درصد خاک لوم شنی و ۲۰ درصد پرلایت باشد.

کود دهی:

بعد از به پایان رسیدن  گلدهی گل کاملیا نوبت به کود دهی می رسد. برای تغذیه این گیاه از کودهایی با مواد مغذی بالا بهره مند نشوید. کود دهی درفصل بهار بعد از پایان دوران گلدهی آغاز می شود. اگر در فصل تابستان با رشد کم، پژمردگی و شاخ و برگ ضعیف گل کاملیا رو به رو هستید، بهتر است کود دهی را انجام دهید. البته بهتر است یک روز قبل از کود دهی عمل آبیاری را برای گیاه کاملیا انجام دهید.

کود دهی برای رشد این گیاه اهمیت زیادی دارد و سبب مقاومت آن نسبت به سرما خواهد شد. با این توصیف بهتر است گیاه کاملیا را پیش از شروع  سرما با کود تغذیه نمایید. برای استفاده از کود به روی پاکت آن نگاه کنید تا میزان مصرف آن را متوجه شوید. خاک غنی به دلیل پربار بودن نیاز به کود ندارد. دقت کنید به گل کاملیا بیمار نباید کود داد. برای کود دهی هیچگاه زمان خواب گیاه را انتخاب نکنید. کود دهی این گیاه را از بهمن تا مرداد هر ۲ هفته یک بار انجام دهید. برای این تغذیه ۲ گرم کود معمولی و ۲ گرم سولفات آمونیوم را در یک لیتر آب بریزید و به مصرف گیاه برسانید.

هرس:

گلهای کاملیا در اوایل سال شکوفا می‌شود و جوانه های گل برای سال آینده در اواخر تابستان و در طی پاییز بر روی شاخسار یک ساله شکل می‌گیرد. هرس در این زمان منجر به حذف تعداد بسیاری زیادی از گلها خواهد شد. بنابراین مناسبترین  زمان هرس کاملیا در فصل بهار و بعد از پایان گلدهی گیاه و قبل از شروع رشد رویشی جدید است.

برخی از پرورش دهندگان این گیاه اظهار کرده اند که کاملیا هرس سخت را می‌تواند به خوبی تحمل کند بنابراین گیاهان مسن را برای جوان سازی و تحریک رشد شاخسار تازه به سختی هرس می‌کنند. برای گیاهانی که هنوز به این مرحله نرسیده اند هرس کمتر می‌شود و فقط شاخسار شکسته و آسیب دیده و یا شاخساری که خارج شکل مورد نظر شما در حال رشد هستند حرص می شوند.

نحوه ی تکثیر گل کاملیا

تکثیر با قلمه:

این گیاه را میتوان با قلمه تکثیر کرد. برای افزایش شانس ریشه زدن قلمه ها وجود رطوبت مناسب در هوا و همچنین مصرف هورمونهای ریشه زایی و پا گرما توصیه می شود . بهتر است که از ساقه های تازه و جوان، حاصل از رشد سال جاری که تا حدودی بافتی محکم و مقاوم پیدا کرده اند قلمه تهیه شود.

گل کاملیابرش را از زیر پنجمین گره بر روی ساقه بزنید (ناحیه اتصال برگ به ساقه گره نامیده می شود). برگهای پایینی را حذف کنید و جدا کردن پوست 5/1سانتیمتر از قسمت پایین قلمه به ریشه زایی آن کمک کرد. قلمه ها را در بستری که حداقل10تا 15 سانتیمتر عمق دارد بکارید و برای مخلوط کاشت می توان از مخلوط یک قسمت شن + یک قسمت پیت موس استفاده کرد.

بذر:

روش دیگر کاشت گل کاملیا می باشد. زمانی که میوه کپسولی گیاه دیده می شود، بذر نیز تولید شده است. این کپسول شکاف دارد و به طور معمول در میانه پاییز دیده می شود. بذرهای آماده شده را در مخلوطی از سنگریزه و پیت قرار دهید. برای جوانه زنی باید حدود ۲ تا ۴ ماه منتظر بمانید.

بیماریهای گل کاملیا

 1. پرورش گل کاملیا و نگهداری از گل کاملیا مانند هر گل دیگری نیاز به اصول مراقبتی خاص دارد که در ادامه به آن می پردازیم.
 2. اگر گل های کاملیا به شکل کمرنگ دیده می شوند، این موضوع به دلیل استفاده از مواد براق کننده شیمیایی می باشد.
 3. حشرات می توانند سبب بروز لکه هایی شبیه به دیسک بر روی برگ ها شوند. در این صورت باید از سم حشره کش هر هفته یک بار استفاده کرد.
 4. اگر شاهد خشک شدن برگ ها بودید، احتمالاً گیاه به شدت در تابش مستقیم آفتاب قرار دارد.
 5. زردی و افتادن برگ های گل کاملیا می تواند به علت آبیاری بیش از حد باشد.
 6. در فصل زمستان اثری از غنچه های کاملیا نیست و شاخه های گیاه نیز به شکل ناموزون و کج رشد می کنند. اگر دمای اطراف این گیاه بالاست، بهتر است آن را به محل خنک هدایت کنید. ضمن اینکه از یک آب ولرم و بدون املاح برای غبارپاشی گیاه بهره مند شوید.
 7. اگر سطح خاک توانایی هدایت و ذخیره آب را ندارد، ۱۵ دقیقه گلدان را درون یک لگن آب بگذارید. در فصل بهار گلدان را تعویض کنید. قبل از تعویض گلدان باید به خوبی با تعویض خاک گلدان آشنایی داشته باشید.
 8. اگر گردی سفید رنگ بر روی برگ ها دیده می شود، نیاز به تمیز کردن دارد. برای تمیز کردن برگ ها از مواد شیمیایی براق کننده(فقط یک بار در ماه) استفاده کنید.
 9. اگر غنچه های نشکفته گل کاملیا می افتند، بهتر است از کود آهن برای گیاه بهره مند شوید. آب آبیاری و نگهداری گل کاملیا را بدون املاح(به ویژه کلسیم) انتخاب کنید
 10. افتادن برگ ها در فصل زمستان امری طبیعی است. اگر در قسمت زیر برگ شاهد تار عنکبوت هستید، بهتر است برای از بین بردن آفت کنه کوچک قرمز اقدام کنید. برای از بین بردن این کنه، یک اسفنج یا پارچه مرطوب برداشته و از آن برای تمیز کردن این قسمت ها کمک بگیرید.
 11. در صورت اثر نکردن این ترفند، سم پاشی لازم برای نگهداری گل کاملیا را هر دو هفته یک بار انجام دهید. محیط زندگی گیاه را مرطوب بسازید. این موضوع در کاهش آفات موثر می باشد.
 12. اگر برگ های گیاه خیلی پر رنگ نیستند، بهتر است غبار پاشی را با املاح امتحان کنید. البته آب باید سبک باشد.
 13. اگر برگ ها کوچک هستند و عدم گلدهی داریم این نشان که گل کاملیا نیاز به کود دهی دارد.

ممنون از اینکه تا این لحظه با مقاله پرورش گل کاملیا و نگهداری از گل کاملیا همراه ما بودید.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند