عضویت در اینستاگرام هیواد مارکت. هر روز مطالب جدید آموزشی...

گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ

در این مقاله قصد داریم تا پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا ( پرورش و نگهداری گل هفت رنگ ) را آموزش دهیم. گل هورتانسیا که با نام های گل ادریسی و گل هفت رنگ نیز شناخته می شود ، از گیاهان گلدار و بومی کشورهای چین و ژاپن است که در موارد تزئینی از آن استفاده میشود. این گل سراسر از رنگ به صورت بوته یا درختچه یافت میشود.

اگر به دنبال یک باغ با جذابیت نمایشی هستید ، گلهای هورتانسیا واقعا خیره کننده هستند. کره های بزرگ گل در تابستان و بهار این درختچه را می پوشانند. اگرچه از ظاهر این گل به نظر می رسد از نگهداری بالایی برخوردار است ، اما با داشتن شرایط و مراقبت مناسب ، گیاهان هورتانسیا تقریباً آسان پرورش می یابند.

گل هورتانسیا یک گیاه بوته ای محسوب می شود. با رسیدن به ارتفاع 4.5 متر ، این گیاه به سرعت رشد می کند و معمولا فقط در فصل تابستان فضا را پر می کند. گل ادریسی در فصل تابستان رشد رویشی گونه داشته و در فصل خزان با کاهش دمای هوا جوانه های آن تکامل میابد و فروردین ماه مجددا به گل می نشیند.

پرورش و نگهداری گل هفت رنگگل دهی

فصل شکوفه دادن این گیاه به نوع و رقم و همچنین منطقه کاشت آن بستگی دارد. بیشتر هورتانسیاها در اوایل تابستان جوانه می گذارند و در زمستان این جوانه ها به تکامل می رسند تا در فصول بهار ، تابستان و اوایل پاییز شکوفا شوند. در آب و هوای گرم ، ممکن است گلهای گیاه در گرمای تابستان متوقف شود ، اما در پاییز دوباره شکوفا می شود.

گل هورتانسیا بدلیل ویژگی تغییر رنگ آن ، جزو گل های محبوب پرورش دهندگان و خریدارن است. این مورد هم قابل ذکراست که میتوان زمان گل دهی و نوع رنگ گیاه را کنترل و تنظیم کرد. که در ادامه به این مسئله می پردازیم. ما در این مقاله قصد داریم تا پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا ( گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ ) را آموزش داده و این گل بسیار زیبا را مورد بررسی قرار دهیم . پس همراه ما باشید با ادامه مقاله پرورش و نگهداری گل هفت رنگ.

تغییر و کنترل رنگ گل های هورتانسیا

در مقاله آموزش پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا ما سعی کردیم تا به زبانی ساده روش تغییر رنگ این گل را آموزش دهیم. گل هورتانسیا یا گل هفت رنگ از آن دسته از گیاهان است که با اعمال تغییراتی در ساختار مواد معدنی و نوع خاک آن میتوان رنگ بندی این گل را کنترل کرد.

این گیاهان از این نظر منحصر به فرد هستند که می توانید رنگ آنها را کنترل کنید. اما بخاطر داشته باشید ، همه نوع این گیاهان قادر به تنظیم رنگ نیستند. هورتانسیا Bigleaf  و macrophylla ، به تغییرات pH خاک واکنش نشان می دهند.

PH پایین خاک باعث می شود که هورمونها ، آلومینیوم را جذب کنند و این باعث می شود گلها به رنگ آبی زیبا درآیند. برای افزایش گلهای آبی ، pH خاک خود را با افزودن گوگرد یا پیت ماس ​​به خاک کاهش دهید. همچنین می توانید در تمام طول فصل رشد سولفات آلومینیوم اضافی به خاک خود اضافه کنید. گلهای صورتی و قرمز هنگام افزودن سنگ آهک آسیاب شده برای افزایش PH ، نمایان می شوند. تست pH خاک می تواند به شما کمک کند تا رنگ گلها را دقیقاً تنظیم کنید. برای جلوگیری از صدمه به گیاه از سطح pH بالای 7.5 خودداری کنید.

گل ادریسی ( هفت رنگ ) در رنگ های آبی ، قرمز ، صورتی و ارغوانی تیره و روشن وجود دارد اما نوع رنگ آن به میزان اسیدیته یا همان PH خاک وابسته بوده و میتوان نوع رنگ را به دلخواه تعیین نمود.

اما این کار زیاد آسان نیست. اگر خاکی که این گل در آن کشت میشود از نوع اسیدی باشد رنگ این گل روبه آبی و اگر خاک آن قلیایی باشد رنگ آن روبه صورتی متمایل میشود. اما نکته ای در رابطه با تغییر رنگ آن وجود دارد ، هورتانسیا سفید توانایی تغییر به رنگ های صورتی و آبی را ندارد.

چگونه گل ادریسی خود را صورتی کنیم؟

در این گل ( گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ ) برای داشتن رنگ صورتی  و آبی میتوانید از تغییر PH خاک بستر استفاده کنید که برای صورتی شدن گل های ادریسی میبایست PH محیط کاشته شده را بین 6 الی 6.2 نگهداشت.

چگونه گل ادریسی خود را صورتی کنیم

گل و گیاه شما نباید از بستر خاک کشت شده در آن آلومینیوم را جذب خود یا به عبارتی نباید عنصر آلومینیوم AI در محل کشت شده باشد. شما میتوانید از ترکیباتی همچون دولومیت (CaMg(CO۳)۲) یا گچ در جهت افزایش PH خاک بستر کشت استفاده نمایید.

همچنین با افزایش میزان فسفر محیط کشت ، گیاه شما آلومینیوم کمتری را جذب خود می کند. برای حل این مسئله میتوانید از کود NPK با میزان فسفر بیشتر استفاده کنید.

چگونه گل ادریسی خود را آبی کنیم؟

اما برای آبی شدن گل هورتانسیا باید در محیطی که گیاه شما کاشته شده آلومینیوم زیادی وجودداشته باشد. شما میتوانید برای این کار آلومینیوم سولفات را به خاک خود اضافه نمایید که در اینصورت PH خاک شما باید 5.2 تا 5.5 باشد. در این مورد شما باید در خاک عنصر فسفر را کاهش و عنصر پتاسیم را افزایش دهید.

شرایط نگهداری گل هورتانسیا

نور مناسب برای پرورش و نگهداری گل هورتانسیا

مهمترین مسئله در پروش نگهداری گل هورتانسیا نوع محیطی است که این گیاه قرار دارد. محیطی که برای پرورش این گل در نظر میگیرید باید دارای خاصیت سایه ای – آفتابی باشد.

در روز های گرم فصل تابستان این گل باید تا حدودی در سایه قرار داده شود اما این مسئله در فصل پاییز کاملا برعکس عمل میکند و باید گل را در آفتاب کامل قرار دهید. با انجام این کار جوانه های این گل تکامل پیدا می کند ، در فصل زمستان و بهار گل هورتانسیا زودرس می شود و باید این گل را در محیطی با نور کامل قرار داد.

چگونه گل ادریسی خود را آبی کنیم

به این نکته توجه کنید که در دما های بالاتر از ۲۰ درجه سانتی گراد و کم تر از ۱۲ درجه سانتی گراد تشکیل جوانه های گل کاهش می یابد. طول روز اثری در گلدهی آن ندارد اما به نظر میرسد در روزهای کوتاه فصل خزان ، تشکیل جوانه های گل سریع تر میشود.

در واقع در روزهای کوتاه ، تمایل گل برای ایجاد اندام های جنسی پیش می رود اما تداوم این فتوپریود ( واکنش گیاه نسبت به مدت زمان تابش متوالی نور ) از بزرگ شدن گل جلوگیری می کند که در اصطلاح به آن به خواب رفتن گل می گویند.

این به خواب رفتگی در طبیعت با طول روز کوتاه و در تولید تجاری با سرمادهی شکسته می شود. اما اگر تشکیل گل ها به روزهای بلند سال انتقال یابد ساقه های گل دهنده ، بلند می شوند.

آبیاری گل هورتانسیا

آب مورد نیاز این گل در پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا زیاد بوده و باید همواره رطوبت خاک گلدانها به طور یکنواخت حفظ شود ، به این مسئله توجه داشته باشید که خشکی کشیدن این گیاه باعث از بین رفتن آن می شود.

اما این مسئله نباید باعث آبیاری بیش از اندازه شود ، چرا که آبیاری مداوم ، گیاه را به اصطلاح دچار غرقابی می کند. در مجموع قرار دادن گلدانها در سایه با کاهش دمای گیاه و افزاش میزان رطوبت خاک و همچنین کاهش تنش های آبی ، رشد گیاه را به حد مطلوب میرساند. در روزهای گرم و آفتابی به خصوص فصل تابستان پاشیدن آب بروی گیاه توصیه شده و برای گیاه سودمند است.

خاک و کود دهی

مهمترین و برجسته ترین قسمت گل های هورتانسیا کاسبرگ های آن هستند. رنگ کاسبرگ های این گل وابسته به عناصر سنگین موجود در خاک آن است.

همانطور که گفتیم هر اندازه خاک این گل اسیدی تر باشد رنگ آن رو به آبی و هر انددازه خاک آن قلیایی باشد رنگ آن رو به صورتی متمایل میشود. تغییر رنگ در گل هورتانسیا زمانی رخ می دهد که عناصر سنگین موجود درخاک تعیین شده و با تغییرات PH شیره سلولی فلزات سنگین موجود در کاسبرگ های گل با آنتوسانین ( آنتوسیانیدین ها، فلاونوئید هایی هستند که از نظر ساختمانی با فلاون ها در ارتباط هستند ) ترکیب نمکی را تشکیل دهد ، که این عمل بر ارتباط آنتوسیانین با تانین و رنگریزه های فلاونول در تشکیل رنگ این گیاه نقش دارند.

گل هفت رنگ

عنصر آلومینیوم در این تغییرات ، یون فلزی سنگین موثری می باشد. البته عناصری همچون مولییدن و  پتاسیم هم به روند تبدیل شدن گل به رنگ آبی شدت می بخشد.

عنصر آلومینیوم در خاک های اسیدی و با PH کمتر از 5.5 قابل جذب است. اما در PH بالاتر ، این عنصر حیاطی با عنصر فسفر موجود در خاک اطراف گیاه ترکیب و به صورت یک عنصر غیر قابل جذب در می آید.

حالا گیاه شما در خاک اسیدی به آبی و در خاک قلیایی به صورتی تا بنفش متمایل میشود. برای تبدیل خاک خود به خاک اسیدی و کمک به جذب هرچه بهتر آلومینیوم میتوانید از عنصر تاثیر گذاری همچون سولفات آهن کمک بگیرید.

دما مورد نیاز پرورش و نگهداری گل هورتانسیا

در رابطه با پرورش و نگهداری از گل هفت رنگ ما پیشتر گفتیم که گل هورتانسیا در فصول بهار ، تابستان و پاییز میتواند در خارج از گلخانه باشد و در اواخر فصل خزان با شروع سرما جوانه های گل به تکامل میرسد.

معمولا در این مرحله از رشد گیاه ، تنظیم نمودن دما امکان پذیر نیست ، مگر آنکه قصد پرورش دادن گل در گلخانه را داشته باشید که در اینصورت برای رشد خوب گیاه و اینکه جوانه های گل تشکیل شود ، دما درشب باید در حدود 15درجه سانتی گراد و در طول روز 5 درجه بیشتر تنظیم شود.

این مسئله را در نظر داشته باشید که قرار دادن این گل دردمای بالاتر از 20 درجه سانتی گراد و کمتراز 12 درجه سانتی گراد سبب کاهش جوانه های گل می شود. با سرد شدن تدریجی دمای هوا این گل توان قرار گرفتن در دمای زیر صفردرجه را تا چند روز دارد. اما وارد شدن شوکی ناگهانی مانند سرد شدن ناگهانی هوا سبب تلف شدن گیاه میشود.

سوالات متداول

چگونه هورتانسیاها را تکثیر کنیم؟

گل هورتانسیا با قلمه تکثیر می یابد. قلمه های استفاده شده می تواند قلمه سبز ، نیمه چوبی، چوبی یا قلمه جوانه برگ باشد.

چگونه هورتانسیاها را کاهش دهیم؟

وقتی فضای کافی برای رشد گیاهان هورتانسیا در باغ فراهم شود ، نیازی به هرس نیست. تمام آنچه لازم است برداشتن شاخ و برگ مرده است.

آیا می توان هورتانسیا را در سایه پرورش داد؟

این گیاهان محیط سایه ای – آفتابی را دوست دارند ، اما در سایه سنگین شکوفا نخواهند شد. مسئله این نیست که آیا آنها آفتاب یا سایه را ترجیح می دهند ، بلکه بیشتر سوال این است که چه مقدار این گیاهان به آفتاب نیاز دارند؟ هرچه در مناطق با نورگیری کم واقع شده باشد ، به نور آفتاب بیشتری نیاز دارد. در مجموع این گل به ​​6 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد.

آیا می توان هورتانسیا را در آفتاب کامل پرورش داد؟

هورتانسیاها آفتاب صبحگاهی را دوست دارند ، اما اگر در آفتاب مستقیم و گرم بعد از ظهر قرار بگیرند خوب عمل نمی کنند. سایه جزئی در قسمت های بعدی روز برای این گیاهان نیاز است.

آیا می توانید این گیاهان را در گلدان پرورش دهید؟

حتی اگر فضای کافی در باغ خود برای پرورش این گل را ندارید ، دانستن نحوه پرورش هورتانسیا در گلدان بدان معنی است که هنوز می توانید از این شکوفه های زیبا لذت ببرید. این فرایند نسبتاً ساده است ، به شرطی که اصول مراقبت از آن را دنبال کنید.

یک گلدان به اندازه کافی بزرگ برای اندازه بالغ هورتانسیا خاص خود انتخاب کنید – قطر حداقل 45 سانتی متر. به دنبال گلدان هایی با منافذ تخلیه آب باشید تا بتواند سطح رطوبت سازگار مورد نیاز گیاهان هورمونی را حفظ کند. سوراخ های زهکشی باعث می شود آب اضافی به درستی تخلیه شود.

چگونه از پژمرده شدن گل هورتانسیا جلوگیری کنیم؟

آبیاری منظم صبح ها می تواند از پژمردگی جلوگیری کند. انواع بسیار مختلف این گلها به راحتی نمی توانند گرما را تحمل کنند. مهم نیست که چقدر آب به آنها می دهید – در گرمای بعد از ظهر کمی پژمرده می شوند.

یک لایه ضخیم از مالچ می تواند به حفظ رطوبت و خنک نگه داشتن خاک کمک کند. اگر گیاه شما یک بار در روز شروع به پژمرده شدن کرد ، دیگر نگران نباشید. بهتر است کمی پژمردگی در اواسط روز داشته باشید تا اینکه بیش از حد آبیاری کنید و گل های خود را غرق کنید.

چند نکته درباره پرورش و نگهداری گل هورتانسیا

  • 1: در فصل پاییز گلدان های ادریسی را از سرمای شدید حفظ کنید.

  • 2: در این مرحله به صورت مرتب گیاه را آبیاری و کود دهی کنید.

  • 3: در ماه های آذر و دی گلدان ها را در دمای کمتراز 15 درجه سانتی گراد قرار دهید تا سرمای مورد نیاز خود را کسب کنند.

  • 4: در ابتدای زمان زودرسی ، گلدان ها را در دمای  15درجه سانتی گراد قرار دهید و به صورت مرتب آبیاری کنید.

نکات نگهداری گل هورتانسیا در بهار و تابستان

در رابطه با پرورش و نگهداری از گل هفت رنگ زمانی که در فصول بهار یا تابستان باشید به این نکات توجه کنید:

  • 1: خاک شما کمی قلیایی باشد.

  • 2: در صورتی که به گل خود عناصر سولفات آهن و آلومینیوم نداده باشید.

  • 3: گیاه شما در طول دوره زودرس کردن ، یعنی زمانی که گل ادریسی برای گلدهی به گلخانه یا خانه منتقل می شود.

حداقل باید 6 بار ، هر ده روز یک بار ، گلدان گیاه شما باید با محلول سولفات آلومینیوم آبیاری شود. گل هورتانسیا در مدت رشد خود به کود و مواد معدنی زیادی مخصوصا نیتروژن احتیاج دارد.

تاثیر مواد غذایی بر رنگ گل های گیاه را دست کم نگیرید. کم بودن پتاسیم باعث تحریک شدن کاسبرگ ها برای متمایل شدن شدن به سمت رنگ صورتی می شود که این مورد با بیشتر شدن پتاسیم برعکس عمل می کند. اگر پتاسیم بیشتر شود شانس تبدیل شدن رنگ گل ها به آبی بیشتر می شود.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با آموزش پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا آشنا کنیم البته این مقاله به همین جا ختم نمی شود وادامه خواهد داشت.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند