عضویت در اینستاگرام هیواد مارکت. هر روز مطالب جدید آموزشی...

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه هرس ناندینا ( هرس بامبوی مقدس ) و چگونه ناندینا را هرس کنیم آشنا کنیم.هرس درختچه ناندینا آسان است اما باید نحوه هرس درختچه ناندینا را به درستی انجام دهید تا درختتان از ظاهرش کاسته نشود.پس با ما همراه باشید با مقاله چگونه درختچه ناندینا | آموزش هرس درختچه ناندینا | هرس بامبوی مقدس را هرس کنیم.

ناندینا (Nandina domestica) همچنین به عنوان “بامبو مقدس” شناخته می شود. با وجود نام آن ، به هیچ وجه با بامبو ارتباطی ندارد. در واقع بوته ای است با برگ های بامبو مانند.

این درختچه در فصل بهار با گلهای سفید و در زمستان با برگهای برنزی و همچنین در پاییز با انواع توت های قرمز روشن تزیین می شود. این درختچه یک گیاه پرخاشگر است و بدون هرس سالانه می تواند ناخوشایند شود. دانستن نحوه صحیح هرس کردن ناندینا ، آن را به گیاه سالم و پر زرق و برق تبدیل می شود.

مرحله اول: برنامه ریزی هرس بامبوی مقدس

1: شما میتوانید درختچه ناندینا را در هر فصل و زمانی هرس کنید اما بهتر است هرس ناندیناها را در اواسط تا اواخر زمستان قرار دهید. زمستان بهترین زمان برای هرس است.

نه تنها گیاه در خواب زمستانی نیست ، بلکه می توانید از ساقه های هرس شده در  قلمه زدن یا در گل های دیگر نیز استفاده کنید. ترکیب برگهای سبز روشن و توت های قرمز  منظره ای منحصر به فرد ایجاد میکند.

اگر نمی توانید ناندینا را در زمستان هرس کنید ، می توانید در اوایل بهار قبل از رشد گلهای سفیدش هرس کنید. چرا که اگر آن ها را قطع کنید ، دیگر توت های قرمز آن را نمی بینید.

2: کودکان و حیوانات خانگی را در هنگام هرس از ناندینا دور نگه دارید. برگ و توت های این درختچه برای مصرف ، سمی هستند. رنگهای روشن آن باعث ایجاد جذابیت برای کودکان و حیوانات اهلی کنجکاو می شود.

برنامه ریزی هرس بامبوی مقدساگر تصمیم دارید قلمه ها را در داخل خانه قرار دهید تا از آنها استفاده شود ، حتما آنها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

3: دو قیچی تیز را برای هرس در نظر بگیرید. یکی برای هرس شاخه های نازک تر از 3 ⁄ 4 اینچ (1.9 سانتی متر) هستند و دیگری برای برش های شاخه های ضخیم. برای کاهش زخمی شدن گیاه ، هر دو ابزار باید تیز باشند. می توانید این موارد را در فروشگاه های ابزار آلات یا فروشگاه لوازم باغبانی خریداری کنید.

مرحله دوم: آموزش هرس درختچه ناندینا

نحوه هرس درختچه ناندینا

1:برش هایی را مرحله به مرحله ایجاد کنید. یک لحظه نگاهی به درختچه ناندینا خود بیندازید و جایی را که می خواهید برش دهید تجسم کنید. این به شما کمک می کند تا در آینده بیشتر سازمان یافته شوید.

آموزش هرس درختچه ناندیناجذابترین شکل بصری برای ناندیناها شکل گیری “پله پله” است ، با این کار شاخه های بیرونی را کوتاه تر از شاخه های مرکزی می کنید. همچنین این نوع هرس به شکل گیری شاخه های جدید کمک خواهد کرد.

2:ابتدا قدیمی ترین یا ضعیف ترین شاخه ها را هرس کنید. بلندترین و قدیمی ترین شاخه های ناندینای خود را پیدا کنید و آن را برش دهید. همچنین توجه کنید که بیش از یک سوم طول شاخه را هرس نکنید.

هرس درختچه ناندینا3: شاخه ها را به طول یک سوم هرس کنید تا ظاهر کامل تری داشته باشد. قدیمی ترین و طولانی ترین شاخه ها را تا یک سوم طول آنها هرس کنید. دو شاخه بعدی را تا نیمی از طول آنها برش دهید.


بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری ناندینا

بقیه شاخه ها را به یک چهارم طول اصلی آنها برسانید.اگر روی گیاه بزرگتر کار می کنید ، یک سوم از رشد قدیمی را هرس کنید.

4: درست بالای یک شاخه یا گره برگ برش بزنید. این کار باعث می شود شاخه های جدید رشد کرده و از لخت شدن گیاه جلوگیری می کند.
5: در صورت تمایل مقداری از شاخه های بریده شده را برای تزئین گل ذخیره کنید. ترکیب توت های قرمز و برگ های سبز روشن جلوه ای جذاب را ایجاد میکند. جای تعجب نیست که ریزگردها اغلب و به ویژه در فصل زمستان راه خود را به گلدان ها و سایر گل ها می یابند.

به جای اینکه قلمه ها را دور بیندازید ، تعدادی از قلمه های خوب را درون گلدان قرار دهید.ساقه های بریده شده را درون  ظرف پر از آب خنک قرار دهید. چند روز طول می کشد تا قلمه های ریشه دهند.

مرحله سوم: تغذیه کردن ناندینا

1: بعد از هرس ناندینا ، به آن کود دهید. کوددهی بعد از هرس توصیه می شود زیرا مقدار لازم مواد مغذی مورد نیاز گیاه را فراهم می کند و به آماده شدن آن برای فصل جدید و رشد کمک می کند.

هنگامی که ساقه ها و برگ های درختچه ناندینا را هرس کردید ، سعی کنید در همان روز یا در طی دو روز آینده به آن کود دهید.

2: یک حلقه 12 در 30 سانتی متری اطراف پایه گیاه مشخص کنید. می توانید حلقه را با چوب یا انگشت خود در خاک  بکشید. لبه های حلقه باید 6 اینچ (15 سانتی متر) از پایه گیاه دورتر باشد. این کار به عنوان یک راهنما برای استفاده از کود است.

چگونه ناندینا را هرس کنیم3: کود را دانه دانه و پیوسته برروی حلقه بپاشید. اگر چند دانه درون حلقه یا خارج از حلقه ریخت نگران نباشید. لازم نیست که آن را مستقیماً درون شیار شکل گرفته توسط چوب یا انگشت خود قرار دهید.

4: بعد از کود دهی گیاه را آبیاری کنید.خاک باید مرطوب باشد زیرا اگر گیاه خود را عمیقا آبیاری نکنید ممکن است کود به ریشه گیاه آسیب زده و منجر به مرگ گیاه شود.میزان آب شما بستگی به مزان خشکی خاکتان دارد.

سخن نهایی

اگر وسایل و ابزار باغبانیتان کثیف است ، آنها را با 1پیمانه محلول ضد عفونی کننده و 9 پیمانه آب تمیز کنید. ناندینا به طور کلی آفات یا بیماری ندارد ، اما در صورت وجود هر گونه بیماری یا شکل نامتعارف بلافاصله بعد از هرس اقدامات لازم را انجام دهید.در این باره میتوانید

اخطار:

تمام قسمت های ناندینا سمی است. برگ و توت های این گیاه  را مصرف نکنید و آنها را از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی دور نگه دارید.

ممنون از اینکه تا این لحظه هبا مقاله چگونه ناندینا را هرس کنیم | آموزش نحوه هرس درختچه ناندینا | هرس بامبوی مقدس همراه ما بودید.نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و همچنین میتوانید سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند