عضویت در اینستاگرام هیواد مارکت. هر روز مطالب جدید آموزشی...

آموزش تعویض گلدان کاکتوس ها + فیلم آموزشی

05:00770

کاکتوس ها گیاهانی کم زحمت برای نگهداری هستند که به ندرت نیاز به تعویض گلدان و جابجایی دارند. اما زمانی که قصد انجام این کار را داشتید، اطمینان از به درستی انجام شدن مراحل تعویض گلدان امری مهم است. در این مقاله قصد داریم تا با فیلم آموزش نحوه تعویض گلدان کاکتوس ها بپردازیم پس در ادامه همراه ما باشید.

بهترین زمان برای تعویض گلدان کاکتوس

هنگامی که مشاهده کردید ریشه های گیاه از زیر گلدان بیرون زده اقدام به تعویض گلدان کنید. از آنجایی که رشد کاکتوس ها  کند است، معمولا بین 3 تا 4 سال یکبار یا برای انواع سریع رشد آن بین 2 تا 3 سال یکبار لازم به تعویض گلدان است.

بسیاری از انواع کاکتوس ها با خارهای تیز تزئین می شوند که به عنوان محافظ گیاه عمل کرده و این مسئله تعویض و جابجایی گلدان کاکتوس ها را به کاری دشوار و گاهی خطرناک تبدیل می کند. بهترین روش برای کاشت این گونه کاکتوس ها استفاده از ابزاری همچون انبر فلزی و یا دستکش های ضخیم است. توجه کنید دستکش های پارچه ای و … مناسب انجام این کار نیست.

بهترین زمان جهت تعویض گلدان گیاه اوایل تا اواسط فصل بهار است که گیاه وارد دوره رشد فعال خود می شود. تغییر جایگاه در این زمان انرژی لازم برای بازیابی گیاه را تامین کرده و سبب خو گرفتن هر چه سریعتر کاکتوس ها با محیط جدید می شود.

نحوه تعویض گلدان کاکتوسآنچه شما برای شروع نیاز دارید

ابزار مورد نیاز برای تعویض گلدان کاکتوس

  1. دستکش محافظ ضخیم
  2. انبر فلزی
  3. روزنامه

مواد مورد نیاز

  1. کاکتوس
  2. خاک مناسب برای کاکتوس
  3. گلدان

دستورالعمل ها

1: وسایل و لوازم خود را آماده کنید

ابزار مورد نیاز برای تعویض گلدان کاکتوس ها به اندازه آنها بستگی دارد. به عنوان مثال هنگامی که میخواهید گلدان کاکتوس های کوچکتر را تعویض کنید ممکن است به انبر فلزی یا روزنامه احتیاج نداشته باشید، در حالی که کاکتوس های بزرگتر ممکن است به تجهیزات کامل محافظتی نیاز داشته باشند. صرف نظر از اندازه کاکتوس ها استفاده از دستکش محافظتی ضخیم هنگام دست زدن به این گیاهان توصیه می شود.

2: کاکتوس را از گلدان قدیمی خارج کنید

در صورت لزوم با چاقو و یا بیلچه خاک اطراف لبه های گلدان را شل کنید. در صورت نیاز می توانید کاکتوس را در چند لایه روزنامه بپیچید تا چیدمان آن راحتتر شود. گلوله ریشه را به آرامی از گلدان قدیمی خارج کرده و کاکتوس را صاف روی محل کار خود قرار دهید.

3: گلوله ریشه را شل کنید و خاک قدیمی را دور بریزید

هنگامی که کاکتوس را از گلدان قدیمی خارج کردید، باید گلوله ریشه را شل و خاک قدیمی را دور بریزید. بسته به اینکه ریشه گیاه چه اندازه به خاک متصل است گاهی اوقات این عمل میتواند یک فرآیند ظریف باشد. این عمل را به آهستگی و با مراقبت پیش ببرید تا آسیبی به ریشه ها وارد نشود.

4: ریشه ها را بازرسی کرده و در صورت لزوم اصلاح کنید

زمانی که ریشه ها در معرض دید قرار دارند بهتر است از نظر علائم آفت یا بیماری آنها را بررسی کنید. هر گونه ریشه مرده یا بیمار را قطع کرده و در صورت نیاز از قارچ کش استفاده کنید.

5: گلدان جدید را انتخاب کنید

در حالی که کاکتوس ها می توانند در هر گلدانی رشد کنند اما استفاده از گلدان های سفالی به جذب رطوبت بیش از حد خاک کمک کرده و از آبیاری زیاد جلوگیری می کند. صرف نظر از نوع گلدان انتخابی از سوراخ بودن ته گلدان اطمینان حاصل کنید.

6: کاکتوس را در گلدان جدید قرا دهید

ته گلدان جدید را با مخلوط خاک کاکتوس پر کنید ( خاک مخصوص کاکتوس را می توانید از فروشگاه های باغبانی خریداری کنید ) اطمینان حاصل کنید که کاکتوس در همان عمق ظرف قبلی کاشته می شود. با استفاده از انبر یا روزنامه کاکتوس را به آرامی در گلدان قرار دهید و در حالی که باقی مانده گلدان را با خاک پر می کنید آن را در جای خود نگه دارید.

کاکتوس تازه کاشته شده را بلافاصله آبیاری نکنید زیرا برای سازگاری با محیط جدیدش به زمان نیاز دارد. بعد از حدود یک هفته می توانید برنامه منظم آبیاری را از سر بگیرید.

سخن پایانی

کاکتوس ها مقاوم و سازگار هستند و اکثرا بعد از جابجایی به شرط سالم بودن بارگیری مجدد انجام می دهند. اطمینان حاصل کنید که کاکتوس تازه ریپورت شده را در محلی با نور و تهویه مناسب قرار می دهید. از آنجایی که کاکتوس ها گیاهانی بیابانی هستند، برای حمایت از رشد جدید به مقدار قابل توجه ای نور خورشید نیاز دارند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستان های گرم دارد، قرار دادن کاکتوس در فضای باز و در آفتاب کامل یکی از بهترین راه های تشویق گیاه به رشد جدید است.

امیدواریم فیلم آموزش نحوه تعویض گلدان کاکتوس ها برایتان مفید واقع شود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند