گل هورتانسیا

در این مقاله قصد داریم شما را با گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، نگهداری از گل هورتانسیا و پرورش گل ادریسی آشنا کنیم.

چشم نوازی و زیبایی گل هورتانسیا به شکوفه هایش در فصل بهار و تابستان است. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است هورتانسیا به شکلی که می خواهید شکوفا نشود. گل های هورتانسیا ظریف هستند و مراقبت از این گیاه ، شانس شما را برای داشتن گلی با شکوفه های شگفت انگیز افزایش می دهد.

عمده مشکلاتی که گیاه هورتانسیا شما را تهدید میکند آبگرفتگی محل کشت ، نور خورشید و کیفیت خاک است ، گیاهان هورتانسیا را در برابر هوای شدید و آفات محافظت کنید. همچنین هرس مناسب به شما کمک می کند تا گیاه سالمی داشته باشید.

مرحله اول: انتخاب محل مناسب برای کاشت

پرورش گل ادریسی : انتخاب محلی نورگیر

در این مقاله قصد داریم شما را با گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، نگهداری از گل هورتانسیا و پرورش گل ادریسی آشنا کنیم.

1: گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) را در جایی قرار دهید که روزانه 4 تا 6 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت می کند. بهترین مکان کشت این گیاه ، نقاطی هستند که بیشترین نور خورشید را در ساعات اولیه صبح دریافت می کنند. حیاط خود را تماشا کنید تا ببینید که خورشید در طول روز در کدام نقاط می تابد. این کار سبب پرورش گل ادریسی به بهترین نحو میشود.

اگر گیاه شما سالم به نظر می رسد اما هنوز شکوفا نیست ، ممکن است نور خورشید به اندازه کافی به آن نرسد. بیشتر گیاهان به هیچ عنوان در سایه شکوفه نمی دهند.

هورتانسیا ها تا حدودی ظریف هستند ، بنابراین تابش بیش از حد نور خورشید می تواند آنها را بسوزاند. اگر گیاه شما دارای لک های برجسته قهوه ای روی برگها و شکوفه هایش است ، آن را به منطقه ای خنک تر منتقل کنید.

به دور از هرگونه درخت

در این مقاله قصد داریم شما را با گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، نگهداری از گل هورتانسیا و پرورش گل ادریسی آشنا کنیم.

2: از نکات نگهداری از گل هورتانسیا موقعیت قرارگیری آن نسبت به دیگر گیاهان است. گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) را به دور از درختان بزرگ و گیاهان دیگر بکارید. درختان بزرگ از آنجایی که سایه زیادی دارند و آب زیادی را به خود می گیرند تهدید مضاعفی برای هورتانسیا محسوب می شوند.

اگر گل شما شکوفا نمی شود ، به همسایگانش نگاهی بیندازید. آنها را در لبه های سایه ای که توسط درختان بلند ایجاد شده قرار دهید. در غیر این صورت ، برای آنها یک فضای جداگانه در باغ ایجاد کنید یا هورتانسیا را با گیاهان دیگری که نمی توانند بر آنها غلبه کنند ، جفت کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله : گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ را مطالعه نمایید

آزمایش مناسب بودن خاک

در این مقاله قصد داریم شما را با گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، نگهداری از گل هورتانسیا و پرورش گل ادریسی آشنا کنیم.

3: هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) را در خاک حاصلخیز اما خوب زهکشی  شده بکارید. خاک خود را با حفر یک سوراخ 30سانتی متری و پر کردن آن با آب آزمایش کنید. اگر در طی 5 تا 15 دقیقه تخلیه شود ، خاک شما برای گلها مناسب است. اگر خاک شما زهکشی خوبی نداشته باشد ، سبب پوسیدگی ریشه های گل هورتانسیا می شود.

کمپوست آلی باعث می شود آب درون حفره سریعتر تخلیه شود. مقداری کمپوست ، خزه ذغال سنگ نارس یا چیزهای مشابه را می توانید از یک مرکز باغبانی خریداری کنید. بعد از حفر کردن ، آن را درون خاک مخلوط کنید.

نحوه آزمایش خاک

در این مقاله قصد داریم شما را با گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، نگهداری از گل هورتانسیا و پرورش گل ادریسی آشنا کنیم.

4: یکی از مهمترین نکات در نگهداری از گل هورتانسیا آزمایش PH خاک اسن. برای آزمایش pH خاک ،  یک نمونه از خاک بگیرید. یک کیت تست pHخریداری کنید و نمونه ای که از خاکی که گرفته بودید را با کمی آب مخلوط کنید تا یک آزمایش لیتموس انجام دهید.

در این رابطه پیشنهاد میکنیم مقاله : PH چیست | PH خاک چیست را مطالعه کنید.

pH خاک بر چگونگی و رشد شکوفه های هورتانسیا شما تأثیر می گذارد. بسته به نوع رنگ شکوفه ها که به دنبال آن هستید ، به pH بین 5 تا 8 برسید. تا زمانی که خاک دارای pH شدید مانند 3 یا 10 نباشد ، دیگر نمی تواند جلوی شکوفه شدن هورتانسیا ها را بگیرد. بسیاری از هورتانسیاها بسته به میزان Ph شکوفه های رنگین کمانی ایجاد می کنند.

اگر هدف شما رسیدن به گل های آبی است ph 5.5 و اگر گل های صورتی یا قرمز است ph 6.5  به بالاتر را هدف بگیرید. توجه کنید که هر میزان ph بین این مقادیر احتمالا شما را به گل های بنفش می رساند.

اما اگر گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) شما سفید است ،  مهم نیست که pH خاک شما چه مقدار باشد. اگر هورتانسیا سفید دارید که گل نمی دهد ، مشکل pH خاک نیست ، مگر اینکه به طور غیرمعمول کم یا زیاد باشد.

نحوه کنترل و اصلاح PH خاک

در این مقاله قصد داریم شما را با گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، نگهداری از گل هورتانسیا و پرورش گل ادریسی آشنا کنیم.

5: اگر pH خاکتان بیش از حد زیاد یا کم باشد ، باید خاک را اصلاح کنید تا pH را به سطح مطمئنی برسانید. کمپوست ، تفاله قهوه و سایر مواد آلی ، روشهای خوبی برای تنظیم Ph خاک هستند. آنها را در اطراف گیاه خود پهن کنید تا به تدریج pH را پایین بیاورید. همچنین برای بالا بردن pH می توانید با اضافه کردن خاکستر چوب ، آهک یا برخی کودها این کار را انجام دهید.

حتما مقاله : آموزش اندازه گیری ph خاک در خانه را مطالعه کنید

با  تنظیم درست سطح pH خاک شما زمینه را برای گل دهی هر چه بهتر گیاهتان آماده میکنید.

نکته : برای نگهداری از گل هورتانسیا ، از کودهایی که دارای فسفر بالایی هستند برای خاک قلیایی و تشویق گیاه درجهت رسیدن به شکوفه های صورتی استفاده کنید. در این زمینه پیشنهاد میکنیم از کود کامل پودری NPK10-10-25  استفاده کنید. توجه کنید اعداد به ترتیب ازت ، فسفر و پتاسیم هستند.

مرحله دوم : آبیاری و محافظت از هورتانسیا

نگهداری از گل هورتانسیا : آبیاری منظم

در این مقاله قصد داریم شما را با گل هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، نگهداری از گل هورتانسیا و پرورش گل ادریسی آشنا کنیم.

1: برای مرطوب نگه داشتن ریشه های گل هورتانسیا حدودا هفته ای 3 بار آن را آبیاری کنید. برای آبیاری گل هورتانسیا به جای ریختن مستقیم آب بر روی گل بهتر است با استفاده از شلنگ آب را برروی خاک اطراف گیاه بپاشید. این کار را در صبح انجام دهید چرا که خاک در طول روز خنک و مرطوب می ماند و به پرورش گل ادریسی شما کمک می کند.

برای آزمایش میزان مرطوب بودن خاک ( بعد از آبیاری ابتدا اجازه دهید نیم ساعت خاک به خوبی خیس بخورد. ) هر روز با چسباندن انگشت خود بر روی خاک ، آن را آزمایش کنید. اگر خاکتان خشک است آبیاری را شروع کنید. ممکن است لازم باشد در طول تابستان که هوا گرم و خشک است میزان آبیاری خود را افزایش دهید.

نکته : برخی از هورتانسیاها با سرعت بیشتری نسبت به بقیه در آب می سوزند. Bigleaf و smooth hydrangeas از آن گونه هایی هستند که بیشترین آب را می نوشند. توجه کنید که خاک مرطوب حالت شل و خیس دارد ، اما در آب غرق نیست.

کود دهی منظم و دقیق

گل ادریسی

2: حداقل یک بار در سال  به گیاه خود کود دهید. تمام آنچه شما نیاز دارید یک کود اصلی باغبانی با رتبه بندی شماره مانند 12-4-8 است. این اعداد به ترتیب نسبت نیتروژن ، فسفر و پتاسیم موجود در کود را نشان می دهند.

بهترین زمان های اضافه کردن کود اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد ( 11 اردیبهشت تا 10 خرداد ) و اواسط خرداد تا اواسط تیر ( 11 خرداد تا 9 تیر ) است. کود را در این ماه ها در اطراف هورتانسیا به میزان 1 پیمانه (45/0 کیلوگرم) در 9.3 متر مربع از زمین پخش کنید.

کود را در عمق 7 سانتی متری خاک مخلوط کنید تا آب سالم خود را حفظ کنید. تعادل کود 12-4-8 از نظر فسفر کم است ، بنابراین برای تشویق گیاه به داشتن شکوفه های آبی که برخی از هورتانسیا ها بدست می آورند ، مناسب است. در نگهداری از گل هورتانسیا اگر به دنبال شکوفه های قرمز یا صورتی هستید ، چیزی با فسفر بیشتر مانند کود 25-10-10 را انتخاب کنید.

گزینه دیگر استفاده از کود سریع 10-10-10 است. این کود را در اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد و دوباره در اواسط تیر تا اوسط مرداد بپاشید. اگر به طور معمول از کود استفاده نمی کنید و لکه های زرد رنگ را روی برگهای گیاه مشاهده کنید ، استفاده سریع از کود می تواند باعث جلوگیری از هرگونه آسیب و یا مرگ گیاه شود. اضافه کردن بیش از حد کود می تواند باعث آسیب رساندن به رنگدانه های گیاه شود.

نکته : یکی از نکات مهم در پرورش گل ادریسی زمان دقیق کود دهی به گیاه است. اگر کود را بعد از مرداد ماه اضافه کنید ، گل شما برای زنده ماندن در زمستان به مشکل بر میخورد. حتی در زمان شکوفه دادن ، شکوفه های خوبی نخواهد داشت.

استفاده از مالچ

گل هفت رنگ

3: در بهار یک لایه مالچ را در فاصله 7 سانتی متری از گیاه خود پخش کنید ( دلیل این کار جلوگیری از پوسیدگی گیاه است ). مالچ برای عایق کردن گیاهان از گرما ، سرما و جلوگیری از بین رفتن آب بسیار مهم است. یک مالچ ارگانیک را تهیه کنید و قبل از شروع گل دهی هورتانسیا ، آن را به خاک اضافه کنید.

در فصل بهار برای نگهداری از گل هورتانسیا یک لایه جدید مالچ اضافه کنید تا اطمینان حاصل کنید که هورتانسیا های شما فرصتی برای شکوفایی دارند. به یاد داشته باشید که پس از اضافه کردن مالچ ، خاک را کاملاً آبیاری کنید. ما به شما مالچ هایی که شامل سوزن و پوست کاج هستند را پیشنهاد میکنیم چرا که این نوع از مالچ ها خاک را کمی اسیدی تر می کنند که به شکوفا شدن هورتانسیا شما کمک می کند.

بیماری های هورتانسیا

گل هفت رنگ

4: برای از بین بردن بیماری های هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) ، آن را با قارچ کش درمان کنید. بیشتر اوقات ، نور خورشید و آب از شکوفا شدن این گل جلوگیری می کند ، اما برخی از بیماری ها وجود دارند که می توانند روی گیاهان شما تأثیر بگذارند.

به دنبال لکه های رنگی غیر معمول در برگ ها و گل ها باشید. لکه های زرد و قهوه ای برخی از نشانه های متداول هستند که شما را برای خرید یک قارچ کش از مراکز باغبانی برای اسپری روی محل آلوده نیازمند می کند. به عنوان مثال ، لکه های کپک که سفید رنگ می باشند قابل درمان هستند. لکه های قهوه ای و حلقه های برنزه ای از سایر قارچ ها به وجود می آیند.

در نگهداری از گل هورتانسیا علاوه بر استفاده از قارچ کش ، نیازهای دیگر هورتانسیا خود را نیز برطرف کنید. بسیاری از قارچ ها ناشی از رطوبت اضافی به وجود می آیند. اطمینان حاصل کنید که گیاهان خود را به طور مناسب آبیاری و گردش هوا زیادی را برای او تأمین می کنید.

اگر قادر به درمان بیماری نیستید ، هر چه سریع تر از گیاه آلوده خلاص شوید تا از شیوع بیماری جلوگیری کنید. گیاهان مرده یا در حال مرگ رنگشان تغییر میکند و معمولاً قابل بازگرداندن نیستند. گیاهان آلوده می توانند هر نوع هورتانسیا دیگر یا گیاهان دیگر را که آلوده و خراب کنند.

مرحله سوم: هرس هورتانسیا

انواع گونه های هورتانسیا

انواع گل هورتانسیا

1: اگر نمی دانید هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) شما از چه نوعی است پس ما با همراه باشید.

اکثر مردم نمی دانند که انواع مختلفی از هورتانسیاها وجود دارد. دانستن اینکه گل شما از چه نوعی است ، می تواند به شما در مراقبت و پرورش گل ادریسی به بهترین نحو کمک کند همچنین می توانید زمان مناسبی را برای هرس گیاه خود انتخاب کنید. به طور کلی ، چندین نوع اصلی هورتانسیا وجود دارد که معمولاً در باغ ها پرورش می یابند که به راحتی از نظر ظاهری قابل شناسایی هستند.

  1. Hydrangeas Bigleaf رایج ترین نوع است. آنها برگهای بزرگی به اندازه حداقل 4 تا 10 سانتی متر دارند و اغلب دارای گلهای پفی و بزرگ هستند.
  2. Annabelle hydrangeas نوع دیگری از این گیاه هستند که بیش از 1.8 متر رشد می کنند. این نوع گل می تواند آب و هوای گرم را تحمل کند. همچنین گل های بزرگ برفی شکل آن ها به ضخامت 12 در 30 سانتی متر رشد می کند.
  3. هورتانسیا های Panicle دارای گلهای بزرگ و مخروطی شکل هستند. آنها نسبت به دیگر گونه های این گیاه ، در برابر سرما مقاوم ترند. غالباً همانند درختان رشد میکنند و ارتفاعی نزدیک به 7 متر خواهند داشت.

از شکوفا شدن گیاه خود اطمینان حاصل کنید

از شکوفا شدن هورتانسیا خود اطمینان حاصل کنید

2: بگذارید هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) بزرگ شود تا متوجه شوید آیا گیاهتان شکوفا می شود یا نه. منظور در این قسمت یعنی اگر هنوز مطمئن نیستید که گیاه شما شکوفا می شود ، آن را برای یک فصل کامل بگذارید رشد کند. هورتانسیا ها نسبتاً  زحمت نگهداری کمی داشته و به هرس زیادی احتیاج ندارند.

نکته : غنچه هایی که بر روی ساقه های قدیمی ظاهر می شوند ، در پایان فصل رشد در پاییز جوانه می زنند و در اوایل بهار شکوفا می شوند.

غنچه هایی که بر روی ساقه های جدید ظاهر می شوند ، در اوایل بهار جوانه می زنند و تا پاییز شکوفا می شوند.

نگهداری از گل هورتانسیا

3: ساقه های قدیمی را از گیاهانی که در اواخر سال شکوفا می شوند ، جدا کنید. اگر هورتانسیای شما روی ساقه های قدیمی گل بیاورد ، باعث ایجاد گل های جدید در هر شاخه باقی مانده می شود. صبر کنید تا شکوفه ها در اواخر تابستان یا اوایل پاییز محو شوند. سپس برای از بین بردن ساقه های ضعیف یا آسیب دیده از یک قیچی باغبانی استفاده کنید. این ساقه ها را از ته بزنید تا به ساقه های جدید فضای کافی برای رشد گل های سر حال تر را در سال آینده بدهید.

Bigleaf hydrangeas ، به هرس زیادی احتیاج ندارند می توانید حدود ⅓ از ساقه گیاه را قطع کنید تا رشد آن در سال آینده قوی تر شود.

مراقبت از گل ادریسی

4: هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) با شکوفه های اولیه را قبل از فصل بهار اصلاح کنید. قبل از بیدار شدن گیاه از خواب زمستانی از آن مراقبت کنید. شاخه های ضعیف و آسیب دیده را از بین ببرید تا گیاه را قوی و زیبا نگه دارید.

سخن پایانی :

انواع مختلفی از گل هورتانسیا وجود دارد بعضی از گونه ها در سال بارها شکوفا می شوند. میتوانید تمام مراحل گفته شده در این مقاله را طبق نیاز تکرار کنید.

نکات پایانی:

1: بسیاری از گونه های هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) بزرگ  ، از جمله انواع محبوب آن یعنی Annabelle ، دارای گلهای سنگین هستند. بستن ساقه ها به طناب می تواند به جلوگیری از ریزش آنها کمک کند.

2: برخی از گونه های هورتانسیا جدید ممکن است 5 سال برای گل دهی به طول بیانجامد ، اگر به دنبال گلدهی سریع هستید ، این گل را در نمونه بالغ تر و حتما از مراکز معتبر خریداری کنید.

3: اگر قصد خرید هورتانسیا را دارید به منظور کاهش میزان هرس ، سعی کنید گونه ای  را انتخاب کنید که اندازه مناسبی برای باغ شما داشته باشد.

4: هورتانسیا ( گل ادریسی ، گل هفت رنگ ) را می توان در گلدان ها پرورش داد ، این کار به شما این امکان می دهد در صورت لزوم آنها را در نقاط بهتری برای رشد قرار دهید.

5: در پرورش گل ادریسی به خاطر داشته باشید که یخبندانهای دیرهنگام ( مناطقی وجود دارند که زمان شروع سرما و یخبندان با زمان شکوفه زدن گیاه تداخل دارند ) می توانند به جوانه های هورتانسیا آسیب رسانده و از شکوفه زدن آنها جلوگیری کند. اگر قبل از اینکه یخبندان ناگهانی منطقه شما را فرا گیرد ، هورتانسیا شروع به رشد کند ، می تواند جوانه های خود را از دست بدهد.

  • مهدی نیکزاد
  • فروردین ۲۷, ۱۳۹۹
  • 39 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه