در رابطه با پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا زمانی که در فصول بهار یا تابستان باشید :

گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ

در این مقاله قصد داریم تا آموزش پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا یا پرورش و نگهداری گل هفت رنگ را بدهیم.

گل هورتانسیا یا همان گل ادریسی و به قول مردم گل هفت رنگ از گیاهان گلدار و بومی کشورهای چین و ژاپن است که در موارد تزئینی از آن استفاده میشود.

این گل سرتاسر از رنگ به صورت بوته یا درختچه یافت میشود.

در این مقاله قصد داریم تا آموزش پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا را بدهیم.

گل هورتانسیا بدلیل ویژگی تغییر رنگ آن جزو گل های محبوب پرورش دهندگان و خریدارن است.گل ادریسی در فصل تابستان رشد رویشی گونه داشته و در فصل خزان با کاهش دمای هوا جوانه های آن تکامل میابد و فروردین ماه مجددا به گل می نشیند.

این مورد هم قابل ذکراست که میتوان زمان گل دهی و نوع رنگ گیاه را کنترل و تنظیم کرد.که در ادامه به این مسئله می پردازیم.

ما در این مقاله قصد داریم تا پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا(گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ) این گل بسیار زیبا را مورد بررسی قرار دهیم .

پس با ما همراه باشید با ( پرورش و نگهداری گل هفت رنگ )

تغییر و کنترل رنگ گل های هورتانسیا:

در مقاله آموزش پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا ما سعی کردیم تا به زبانی ساده روش تغییر رنگ این گل را بدهیم)

گل هورتانسیا یا همان گل هفت رنگ خودمان از آن دسته از گیاهان است که با اعمال تغییراتی در ساختار مواد معدنی و نوع خاک آن میتوان رنگ بندی این گل را کنترل کرد.

گل ادریسی (هفت رنگ ) در رنگ های آبی ، قرمز ، صورتی و ارغوانی تیره و روشن وجود دارد اما نوع رنگ آن به میزان اسیدیته یا همان PHخاک وابسته بوده و میتوان نوع رنگ را به دلخواه تعیین نمود.

اما این کار زیاد آسان نیست.اگر خاکی که اینگل در آن کشت میشود از نوع اسیدی باشد رنگ این گل روبه آبی و اگر خاک آن قلیایی باشد رنگ آن روبه صورتی متمایل میشود.

پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا(گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ) این گل بسیار زیبا را مورد بررسی قرار دهیم . پس با ما

اما دانستن این نکته که رنگ سفید در گل ادریسی قابلیت تغییر به رنگ های صورتی و آبی را ندارد الزامیست.

چگونه گل ادریسی خود را صورتی کنیم؟

در این گل (گل هورتانسیا ، گل ادریسی یا گل هفت رنگ) برای داشتن رنگ صورتی  وآبی میتوانید از تغییر PHخاک بستر استفاده کنید که دراین باره برای صورتی شدن گل های ادریسی میبایست PHمحیط کاشته شده را بین 6 الی 6/2 نگهداشت.

گل و گیاه شما نباید از بستر خاک کشت شده در آن آلومینیوم را جذب خود یا به عبارتی نباید عنصر آلومینیوم AI در محل کشت شده باشد.شما میتوانید از تریکباتی همچون دولومیت (CaMg(CO۳)۲)یا گچ در جهت افزایش PHخاک بستر کشت استفاده نمایید.

در مقاله آموزش پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا ما سعی کردیم تا به زبانی ساده روش تغییر رنگ این گل را بدهیم)

همچنین با افزایش میزان فسفر محیط کشت،گیاه شما آلومینیوم کمتری را جذب خودمیکند.برای این مسئله میتوانید از کود NPK با میزان فسفر بیشتر استفاده نمایید.

چگونه گل ادریسی خود را آبی کنیم؟

اما درباره آبی شدن گل هورتانسیا باید در محیطی که گیاه شما کشت شده آلومینیوم زیادی وجودداشته باشد.شما میتوانید برای این کار آلومینیوم سولفات را به خاک خود اضافه نمایید که در اینصورت PHخاک شما باید 5/2 تا 5/5 باشد.در این مورد شما باید در خاک عنصر فسفر را کاهش و عنصر پتاسیم را افزایش دهید.

در رابطه با PH خاک در مقاله ای تحت عنوان PH چیست | PH خاک چیست توضیحات کاملی ارائه شده است که میتوانید مطالعه کنید.

شرایط نگهداری گل هورتانسیا:

نور مناسب برای گل هورتانسیا:

مهمترین مسئله در پروش نگهداری گل هورتانسیا نوع محلی است که این گیاه قرار دارد.محلی که برای این گل در نظر میگیرید با دارای خاصیت سایه ای – آفتابی باشد.

در روز های گرم فصل تابستان این گل باید تا حدودی در سایه قرار داده شود اما این مسئله در فصل پاییز کاملا برعکس عمل میکند و باید گل را در آفتاب کامل قرار دهید.با انجام این کار جوانه های این گل تکامل پیدا میکند در فصل زمستان و بهار گل هورتانسیا زودرس می شود وباید این گل را در محلی با نور کامل قرارداد.

به این نکته توجه کنید که در دماهای بالاتر از ۲۰ درجه و کم تر از ۱۲ درجه تشکیل جوانه های گل کاهش می یابد.طول روز اثری در گلدهی آن ندارد اما به نظر میرسد در روزهای کوتاه فصل خزان تشکیل جوانه های گل سریع تر میشود.

در اصل در روزهای کوتاه تمایل گل برای ایجاد اندام های جنسی پیش می رود اما تداوم این فتوپریود( واکنش گیاه نسبت به مدت زمان تابش متوالی نور)از بزرگ شدن گل جلوگیری میکند و به اصطلاح به خواب رفتن گل می نامند.

این به خواب رفتگی در طبیعت با طول روز کوتاه و در تولید تجاری با سرمادهی شکسته می شود.اما اگر تشکیل گل ها به روزهای بلند سال انتقال یابد ساقه های گلدهنده بلند می شوند.

آبیاری گل هورتانسیا:

آب مورد نیاز این گل در رابطه با پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا زیاد بوده وباید همواره رطوبت خاک گلدانها به طور یکنواخت حفظ شود به این مسئله توجه داشته باشید که خشکی کشیدن این گیاه باعث از بین رفتن آن میشود.

آب مورد نیاز این گل زیاد بوده و باید همواره رطوبت خاک گلدانها به طور یکنواخت حفظ شود به این مسئله توجه داشته باشید که خشکی کشیدن این گیاه باعث از بین رفتن آن میشود

اما این مسئله نباید باعث آبیاری بیش از اندازه شود چرا که آبیاری مداوم ، گیاه را به اصطلاح دجار غرقابی می کند.در کل قرار دادن گلدانها در سایه با کاهش دمای گیاه و افزاش میزان رطوبت خاک و همچنین کاهش تنش های آبی رشد گیاه را به حد مطلوب میرساند.

در روزهای گرم و آفتابی به خصوص فصل تابستان پاشیدن آب بروی گیاه توصیه شده و برای گیاه سودمند است.

خاک و کود دهی :

مهمترین و برجسته ترین قسمت گل هورتانسیا کاسبرگ های آن هستند.رنگ کاسبرگ های این گل وابسته به عناصر سنگین موجود در خاک آن است.

همانطور که گفتیم هر قدر خاک گل اسیدیتر باشد رنگ آن رو به آبی و هرقدر خاک آن قلیایی باشد رنگ آن رو به صورتی متمایل میشود تغییر رنگ در گل هورتانسیا زمانی رخ می دهد که عناصر سنگین موجود درخاک تعیین شده و تا تغییرات PH شیره سلولی فلزات سنگین موجود در کاسبرگ های گل با آنتوسانین (آنتوسیانیدین ها، فلاونوئید هایی هستند که از نظر ساختمانی با فلاون ها در ارتباط هستند) ترکیب نمکی را تشکیل داده که علاوه بر ارتباط آنتوسیانین با تانین و رنگریزه های فلاونول در رنگ این گیاه نقش دارند.

تغییر رنگ در گل هورتانسیا زمانی رخ می دهد که عناصر سنگین موجود درخاک تعیین شده و تا تغییرات PH شیره سلولی فلزات سنگین موجود در کاسبرگ های گل با آنتوسانین (آنتوسیانیدین ها، فلاونوئید هایی هستند که از نظر ساختمانی با فلاون ها در ارتباط هستند)ترکیب نمکی را تشکیل داده که علاوه بر ارتباط آنتوسیانین با تانین و رنگریزه های فلاونول در رنگ این گیاه نقش دارند.

عنصر آلومینیوم در این تغییرات یون فلزی سنگین موثری می باشد البته عناصری همچون مولییدن و  پتاسیم هم به روند تبدیل شدن گل به رنگ آبی شدت می بخشد.

عنصر آلومینیوم در خاک های اسیدی و با PH کمتر از 5/5 قابل جذب بوده اما در PHبالاتر این عنصر حیاطی با عنصر فسفر موجود در خاک اطراف گیاه ترکیب و به صورت یک عنصر غیر قابل جذب در می آید.

حال گیاه شما در خاک اسیدی به آبی و درخاک قلیایی به صورتی تا بنفش متمایل میشود.برای تبدیل خاک خود به خاک اسیدی و کمک به جذب هرچه بهتر آلومینیوم میتوانید از عنصر تاثیر گذاری همچون سولفات آهن کمک بگیرید.

نکات نگهداری گل هورتانسیا در بهار و تابستان

در رابطه با پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا زمانی که در فصول بهار یا تابستان باشید :

 • 1:خاک شما کمی قلیایی باشد.
 • 2:در صورتی که به گل خود عناصر سولفات آهن و آلومینیوم نداده باشید.
 • 3:گیاه شما در طول دوره زودرس کردن یعنی زمانی که گل ادریسی برای گلدهی به گلخانه یا خانه منتقل می شود

حداقل باید 6بار هر ده روز یک بار گلدان گیاه شما باید با محلول سولفات آلومینیوم آبیاری شود گل هورتانسیا در مدت رشد خود به کود ومواد معدنی زیادی مخصوصا نیتروژن احتیاج دارد.

تاثیر مواد غذایی بر رنگ گل های گیاه را دست کم نگیرید.کم بودن پتاسیم باعث تحریک شدن کاسبرگ ها برای متمایل شدن شدن به سمت رنگ صورتی می شود که این مورد با بیشتر شدن پتاسیم برعکس عمل میکند.

اگر پتاسیم بیشترشود باعث تبدیل رنگ گل ها به آبی بیشتر می شود.

دما مورد نیاز گل هورتانسیا

در رابطه با پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا ما پیشتر گفتیم که گل هورتانسیا در فصول بهار ، تابستان وپاییز میتواند در خارج ازگلخانه باشد ودر اواخر فصل خزان با شروع سرما جوانه های گل به تکامل میرسد.

معمولا در این مرحله از رشد گیاه تنظیم نمودن دما امکان پذیر نیست مگر آنکه قصد پرورش دادن گل در گلخانه را داشته باشید که در اینصورت برای رشد خوب گیاه و اینکه جوانه های گل تشکیل شود ، دما درشب باید در حدود 15درجه سانتی گراد و در طول روز 5درجه بیشتر تنظیم شود.

این مسئله را در نظر داشته باشید که قرار گرفتن این گل دردمای بالاتراز20درجه سانتی گراد و کمتراز 12درجه سانتی گراد سبب کاهش جوانه های گل می شود.با سرد شدن تدریجی دمای هوا این گل توان قرار گرفتن در دمای زیر صفردرجه را تا چند روز دارد.

اما وارد شدن شوکی ناگهانی مانند سرد شدن ناگهانی هوا سبب تلف شدن گیاه میشود.

چند نکه درباره نگهداری گل هورتانسیا

 • 1:در فصل پاییز گلدان های ادریسی را از سرمای شدید حفظ کنید.
 • 2:در این مرحله به صورت مرتب گیاه را آبیاری و کود دهی کنید.
 • 3:در ماهای آذر و دی گلدان هارا در دمای کمتراز 15درجه سانتی گراد قرار دهید تا سرمای مورد نیاز خود را کسب کنند.
 • 4:در ابتدای زمان زودرسی گلدان ها را در دمای 15درجه سانتی گراد قرار دهید و به صورت مرتب آبیاری کنید.

در این مقاله قصد داشتیم تا شمارا با آموزش پرورش و نگهداری از گل هورتانسیا آشنا کنیم البته این مقاله به همین جا ختم نمی شود وادامه خواهد داشت.

پروش و نگهداری گل هفت رنگ

خرید گل هفت رنگ

 • مهدی نیکزاد
 • مهر ۲۹, ۱۳۹۸
 • 283 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه